Bohdan Pomahač: Roušky budeme nosit ještě několik let

Svými operacemi, při nichž lidem v USA vrací tvář, vlastní důstojnost a chuť do života, fascinuje celý svět. Plastický chirurg Bohdan Pomahač ale nezapomíná ani na rodné Česko. Pozorně sleduje naše trápení s pandemií koronaviru. A jak přiznává ve velmi otevřeném rozhovoru, má upřímnou obavu o budoucnost dětí a mladých lidí vyrůstajících bez školy a kultury.

Celý svět stále bojuje s pandemií covidu-19. Jak to v současnosti vypadá ve Spojených státech amerických?

Situace se v USA pomalu lepší. Na rozdíl od České republiky to nejhorší proběhlo během března až května 2020. Ve státě Massachusetts, kde žiju, se nyní nejen očkuje, ale už v březnu se začaly otevírat restaurace s omezenou kapacitou, a dokonce i sportovní zápasy pro diváky. Domnívám se, že nejhůře se pandemie podepsala na dětech a lidech v důchodu; řekněme po 70 letech, protože společenský kontakt je pro tyto skupiny lidí moc důležitý. V USA se odbory učitelů postavily proti otevírání škol, což je nešťastné, nicméně postupně se jejich názory mění. V samotné medicíně se po roce dostáváme k normálnímu provozu.

Sledujete situaci v České republice? A jak ji hodnotíte?

Česká republika prošla radikálním zavíráním v době, kdy se v podstatě infekce neobjevovaly. Teď, když je situace zlá, tak dochází k únavě z těchto omezení a zavírání. Bohužel, teď je doba, kdy je to třeba. Obecně řečeno, před rokem nikdo přesně nevěděl, co a jak dělat. Veřejné zdraví bylo to nejdůležitější, o čem se mluvilo, nicméně jednostranné vnímání nebezpečí způsobilo obrovský dopad na ekonomiku, a to nejen v Česku, ale i kdekoli jinde ve světě. Obecně platí, že lék by neměl být horší než samotná nemoc a je těžké stanovit hranici zdravotního rizika pro populaci versus ekonomické dopady pro stát. Nicméně v této fázi je třeba udržovat množství nemocných pod kontrolou, aby nedošlo k přetížení zdravotnických zařízení a co nejrychleji vakcinovat populaci.

Už jsi čet‘ Mladý svět? Jak moc se změní náš život v celkem dohledné budoucnosti?

Je podle vás právě vakcína světlem na konci tunelu? Budou to vakcíny, které nás vyvedou z celosvětové krize?

Situaci, jakou prožíváme, nikdo za posledních 100 let nezažil. Takzvaná španělská chřipka trvala tři roky bez léčby a od té doby se neobjevila. Koronavirus je ale jiný, a přestože se experti domnívali, že by neměl být náchylný k mutacím jako obyčejná chřipka, už došlo k zachycení jiných variant viru v různých místech světa. Pokud by bylo aspoň 40 procent světové populace vakcinováno už teď, bylo by po všem. Bohužel výroba vakcín je pochopitelně pomalejší než jejich potřeba. Kvůli tomu se virus stále vyskytuje a má šanci dále mutovat. Řešením je opravdu vakcinace, co nejrychlejší, jak jen to půjde. Pokud se to nepodaří, budeme stále dohánět nové varianty viru. V dohledné době se ale k normálnímu životu vrátit nebudeme moci a osobně tipuji, že roušky budou asi poměrně trvalou pomůckou do dalších let.

 

Celý rozhovor si můžete přečíst v Mladém světě č. 11/2021, který vyšel 29. dubna

Zdroj: A11

Dnes, 15:14
Anonym vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ)...
Dnes, 14:24
Nemocnice podle ministerstva zdravotnictví dostaly peníze na to, aby mohly vyplatit odměny zdravotníkům za nasazení...
Dnes, 14:08
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Kompost na zahradě
Dnes, 14:08
I na té nejmenší zahrádce byste měli založit kompost. Nepotřebný rostlinný odpad se postupně přemění...
Dnes, 13:46
Školy ve Zlínském a Jihočeském kraji a na Vysočině se v pondělí přidají ke zbývajícím...
Dnes, 13:29
Kompenzační bonus až 1 000 korun denně pro podnikatele, společníky malých firem nebo pracovníky na...
Dnes, 12:38
Evropskými zeměmi a pravděpodobně i v ČR se šíří virus napadající mobilní telefony s Androidem....
Dnes, 11:23
Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni...
Dnes, 11:04
Byla to hlasitá polemika. Kupodivu, nikdo se neohlížel přes rameno, jestli nejsou nablízku udavačské uši....
Dnes, 10:37
Samozřejmě to tak je. A to si ještě uvědomme, kolik významů ono „hraní si“ může...
Dnes, 09:53
Současný ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) inkasoval podle zdrojů TV Seznam miliony korun za...
Reklama