Je tady podzim a s ním chladno a sychravo. Což je výzva pro naši imunitu, o kterou bychom se tedy měli o to více starat.
Obranyschopnost našeho organizmu můžeme do velké míry ovlivnit-pojďme se podívat, jak imunitě pomoci.
Základy nejzákladnější
Žádná budova nestojí pevně bez pořádných základů, a nejinak tomu je i v případě naší imunity-nemůžeme ji vybudovat, pakliže nepostavíme úplné základy. Když dostatečně nespíme, nedobře jíme, stresujeme se a nemáme na sebe žádný čas, nemůžeme předpokládat, že bude v těle vše fungovat. Ani imunita. Snaha zachránit imunitu „zázračnými“ doplňky stravy je jako snaha rozdělat oheň v děti. Ta sirka sice může fungovat, ale oheň stejně nezapálí. Proto prosím nezapomínejme, že člověk funguje jako celek, a se zdravým rozumem našemu tělu dopřávejme potřebnou rovnováhu.
Strava
Vyvážená strava je základem zdraví. Dbejme na pestrost a čerstvost. I v chladnějším období roku platí, že polovina našeho talíře by měla být tvořena zeleninou a ovocem-jen budeme častěji preferovat tepelnou úpravu před konzumací v syrovém stavu. Nejezme potraviny zrovna vytažené z ledničky-vždy je vyndejme dříve, abychom je nekonzumovali studené. Pošmourné počasí si přímo říká o horké polévky, vařené obilné kaše a o zahřívající koření-skořici, zázvor, hřebíček, kurkumu. V podzimním čase bych doporučila jíst co nejvíc vzorně-trávení není moc silné, takže si zkusme odpustit „prasárničky“. Raději bychom měli krmit náš hodný mikrobiom, který má nemalý vliv i na imunitu. A ten má rád hodně vlákniny.
Vyvážený život
Dostatečný spánek je naprosto nezbytný faktor tvořící naše celkové zdraví. Dopřávejme si ho, však nám pomáhá i dřívější tma, tak do pelechu zalezme včas a neprotahujme uměle svou bdělost u obrazovek. Tělo si říká o odpočinek-nepřepínejte síly, choďte do sauny, snažte se trávit čas v přírodě na čerstvém vzduchu, dostatečně se hýbat. A když zrovna vykoukne sluníčko, snažte se zachytit jeho paprsky.
Podpora
V sezóně infekcí dýchacích cest doporučuji doplňovat především „svatou trojici“: vitamín D, vitamín C a zinek. Déčko bychom měli brát od října do dubna, kdy ho nenachytáme dost ze slunce, v denní dávce 500-1000IU. Vitamínu C se snažme přijímat hodně ze stravy, ale lze si dopřát i ve formě syntetické v denní dávce 80mg, a v době nemoci zvýšit až na 1000mg denně. Je to vitamín rozpustný ve vodě, takže předávkování nehrozí a zbytek se vyloučí močí. Při infekcích pomáhá i zinek, který lze brát i preventivně v dávce 20mg denně, v době nemoci můžeme denní dávku zdvojnásobit. Existuje spousta přírodních látek, u kterých se předpokládá pozitivní působení na imunitu. U některých byly účinky prokázány, u jiných se studie neprováděly, ale jelikož se o nich traduje mnoho dobrého, bereme je za užitečné. Ono to je těžké-často věda potvrdí účinky třeba bylinek, ale je otázka, v jaké koncentraci by se ta daná látka v bylině měla konzumovat, aby měla skutečně účinek. Třeba to je v množství, které nedokážeme z čajíčku dostat. Ale třeba i množství řádově menší může příznivě působit, kdo ví. Stále ale platí, že doplňky jsou jen doplňky, ať už je to hlíva, rakytník, echinacea, ženšen, aloe, propolis, česnek nebo zázvor.
Zdroj: autorský text