• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Břevnovská Poliklinika Pod Marjánkou konečně našla svou budoucí podobu

  13.8.2022
  Fefík

  Ve dvoufázové architektonicko-urbanistické soutěži na přístavbu a rekonstrukci polikliniky v Praze 6 zvítězil návrh studia ov architekti.

  Ve dvoufázové architektonicko-urbanistické soutěži na přístavbu a rekonstrukci polikliniky v Praze 6 zvítězil návrh studia ov architekti.

  Výsledky soutěže odsouhlasila Rada Prahy 6. „Je zřejmé, že areál polikliniky po téměř šedesáti letech svého fungování přestává stačit současným nárokům na zdravotnické zařízení. Jsem proto rád, že jsme našli způsob, jak ho zrekonstruovat, a to prakticky bez provozních omezení,“ uvedl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

  Břevnovská poliklinika se bude obnovovat po etapách. Nejprve bude na místě současné nízké budovy postavená nová část polikliniky, do níž se přestěhují potřebné zdravotnické služby, které nyní sídlí v hlavní budově. Následně se bude rekonstruovat výšková budova. Některé zdravotní služby se po opravě hlavní budovy přesunou z přístavby zpět a doplní je laboratoře, rehabilitace a další zařízení.
  Ve veřejné anketě se občané Prahy 6 vyslovili pro to, aby zde vznikly rehabilitační a fyzioterapeutické služby nebo denní stacionář pro seniory a hendikepované.

  Při opravě rotundy sv. Kříže na Starém Městě byla objevena původní kamenná krytina

   

  Odbornou porotu návrh zaujal návrh studia ov architekti svým komplexním pojetím. (Autory jsou jmenovitě Jiří Opočenský, Štěpán Valouch, Ondřej Králík, Michal Mráz, Michaela Křižáková.)

  Návrh bubenečského studia citlivě reaguje na architektonické kvality původní stavby (1963), jejímž projektantem je významný architekt a čestný občan Prahy 6 Richard Ferdinand Podzemný (1907 – 1987), autor mj. Skleněného paláce v Bubenči.

  Zároveň nabízí přehledné vnitřní prostory. Interiér polikliniky předpokládá variabilní uspořádání ordinací a čekáren.

  Pomník napoleonských ruských důstojníků na Olšanských hřbitovech byl obnoven

   

  S nedávnou koronavirovou pandemií vstoupily do našeho uvažování nové souvislosti a zkušenosti. Daleko naléhavěji vnímáme, že moderní zdravotnické zařízení musí být přizpůsobitelné možným změnám podmínek – například tehdy, bude-li nutné vytvořit uvnitř různé separátní prostory. Modulový systém, s nímž na poliklinice počítáme, toto umožňuje, což považuji za velkou výhodu,“ doplňuje radní Prahy 6 pro zdravotnickou a sociální politiku Marián Hošek.

  Podle předběžných plánů by se mělo začít stavět v roce 2025. Náklady na přístavbu a rekonstrukci polikliniky se odhadují zhruba na 500 milionů korun.

  Zdroj: web Prahy 6


  Témata:

  Nepřehlédněte