Brněnsko bude pokryto signálem 5G. Pomůže s tím stát

28.6.2022
Jan Štoll

Pokrytí signálem v menších městech a vesnicích na Brněnsku podpoří ministerstvo průmyslu. Zahájilo veřejné konzultace, na jejichž základě bude podpořena výstavba 5G sítí. Stát tak pomůže malým obcím s výstavbou potřebných stožárů, které si to nemohou dovolit financovat ze svých rozpočtů.

Řešení nedostatků v pokrytí signálem mobilních operátorů v malých obcích na Brněnsku rozhýbala senátorka Jaromíra Vítková (KDU-ČSL). Teď se rovnou jedná o pokrytí signálem 5G, který umožňuje internetové připojení teoreticky až rychlostí 5,5 Gb/s. „Jsem ráda, že po dvouleté spolupráci s ministerstvem průmyslu se podařil velký pokrok v posílení mobilního signálu. Ihned jsem všechny starosty obvodu Blansko informovala,“ říká senátorka Vítková.

Ministerstvo připravilo návrh podpory rozvoje sítí 5G v investičně náročných místech na venkově, kde ani pro mobilní operátory není technologicky schůdné pokrytí signálem zajistit. „Jestliže při analýze podkladů zveřejněných v této veřejné konzultaci zjistí, že některé informace nejsou v souladu s evidencí obcí nebo seznam lokalit není úplný nebo není v souladu s plánovanými záměry obce, měli by starostové informovat ministerstvo přes příslušný formulář, který je u výzvy zveřejněn,“ dodává Vítková.

Na pokrytí Brna a okolí signálem 5G, pracují i mobilní operátoři. „Aktuálně probíhající modernizace sítě, která přinese plné pokrytí 5G, je realizována postupně. Její úplné dokončení v okrese Blansko předpokládáme do poloviny roku 2023. V okresech Brno-město a Brno-venkov potom v roce 2024,“ upřesnila tisková mluvčí O2 Veronika Zachariášová.

Výzva obcím bude vyhlášena podle všeho už letos v srpnu. Podporované investice mají významně zlepšit pokrytí mobilním signálem oproti současnému stavu.

stoNepřehlédněte