• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Brněnští studenti stávkují za klima i za kino Scala

  15.11.2023
  Doris Drienová

  Studenti brněnských vysokých škol spojili stávku za klima s upozorněním na situaci kina Scala, kterému hrozí kvůli špatnému technickému stavu budovy zánik. Právě ve Scale ve středu zahájili třídenní stávku, kdy po tři dny nepůjdou na přednášky. Připojili se tak ke studentským stávkám za klima v dalších českých městech.

  Brněnské kino Scala provozuje Masarykova univerzita, kinosál je ale od začátku léta zavřený. Podle statiků není možné kino bez oprav znovu otevřít. Ke stávce se připojili studenti a studentky několika fakult Masarykovy univerzity, Mendelovy univerzity, Janáčkovy akademie múzických umění či Fakulta výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně. Studenti mají v plánu přednášky a workshopy, uskuteční se také promítání a koncerty. Účastníci stávky se z místa podle organizátorů nevzdálí ani v noci, budou přespávat ve stanech před budovou Scaly.

  Podle organizátorů je hlavním cílem stávky upozornit na selhání politické reprezentace v oblastech, jakými jsou ochrana klimatu a strategické investice měst. „Scala pro nás není jen kino, je to součást naší univerzity. Probíhá zde řada univerzitních akcí a výuka některých kateder. Univerzita si ale budovu pouze pronajímá od města, které zanedbalo její údržbu, nechce investovat do rekonstrukce, ani pro kino a výuku nenašlo náhradní prostory. Je přitom ochotné investovat miliardy do nové multifunkční haly,“ uvedla za organizátory Jana Kolafová.

  Organizátoři vnímají zanedbání Scaly a nedostatečnou ochranu klimatu jako symptom stejných problémů. „Těmi jsou nekompetence politiků a političek řešit důležité problémy a systém orientovaný na ekonomický růst, který nezohledňuje potřeby lidí ani stav životního prostředí,“ uvedl za organizátory Daniel Jařab. Studenti požadují, aby magistrát opravil budovu a v kině se tak znovu mohlo promítat. Žádají také zajištění náhradních prostor pro kino po dobu oprav.

  V Česku pátkem začínají stávkovat studenti části univerzit, a to kvůli klimatické krizi, která se podle nich zhoršuje. Chtějí upozornit na neudržitelnost ekonomiky postavené na nekonečném růstu a zahájit společenskou debatu. Do stávky se kromě studentů z Brna zapojili studenti v Praze, Olomouci, Hradci Králové či Pardubicích.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte