Brno našlo nové vrty vody. Hodit se budou v nouzi

27.6.2022
Redakce

Brno našlo šest vrtů artéské vody, které chce využít pro nouzové zásobování města při krizových haváriích. Novinářům to dnes řekl primátorčin náměstek Petr Hladík. Vrty budou zakonzervované a pravidelně revidované. V případě využití by voda nešla do vodovodního řadu, ale do cisteren nebo baliček. Podle Hladíka totiž voda nesplňuje normu, protože je tvrdá a železitá, pít se ale dá.

Nyní Brno čerpá vodu z vírského a březovského vodovodu. Zásobují oblast Brna i okolí jako Šlapanice nebo Kuřim. „Je asi pro 600 tisíc lidí, u kterých je dnešní spotřeba včetně sprchování, splachování a tak dále 107 litrů na člověka za den, což znamená 500 vteřinových litrů. Pro krizové zásobování je pětinová vydatnost, tedy 100 vteřinových litrů. Šest vrtů by mělo vydat 150 vteřinových litrů,“ řekl Hladík.

Jeden vrt v městské části Kníničky našlo město už loni, dalších pět letos. Nacházejí se v Brněnských Ivanovicích u Makra, v areálu CTP v bývalé Škrobárně, na Šujanově náměstí, v areálu Tepláren Brno a na Žabovřeských loukách. „Nejvydatnější vrt je v místě bývalé Škrobárny, vydává až 48 litrů za sekundu,“ řekl Hladík.

Podle něj je potřeba vrty upravit tak, aby z nich bylo možné v případě nouze rychle dostat vodu k obyvatelům. „Letos upravíme na stáčírnu vrt v Kníničkách. Pět nových vrtů vyprojektujeme, povolíme a dokončíme v průběhu příštího roku. Do konce roku 2023 bychom mohli mít hotovo,“ dodal Hladík.

Zdroj: ČTK


Témata:

Nepřehlédněte