Brno příští rok postaví bezpečnější cestu pro cyklisty, nahradit by měla nebezpečnou silnici

12.9.2021
Redakce

Stavět by se mohlo na začátku příštího roku a hotovo má být za půl roku, cena je 11 milionů korun. „Pro cyklisty se jedná o nebezpečný úsek, přitom jich zde jezdí hodně. Ve všední dny okolo 180, o víkendu až 250 denně,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS). Výjezd z Lesné slouží především rekreační cyklistice, protože se tudy lidé dostávají k Panské líše a přes Bílovice do údolí Svitavy, nebo na lesní cesty na sever od Brna. Cílem stavby je oddělit cestu pro cyklisty a pro auta. I když totiž někteří využívají chodníky, část cesty stejně musí jet po silnici.

Směrem z centra vznikne nová účelová komunikace o délce 130 metrů, na ni naváže 80 metrů chodníku a upraví se 300 metrů chodníku za zastávkou Brechtova. „Rozšířený chodník bude tři metry široký a bude možné po něm jezdit i na kole,“ uvedl Kratochvíl. Směrem do centra se na stejnou šířku rozšíří chodníky v délce 150 metrů a i tady budou moc jezdit cyklisté. Za Lesnou už se nyní dá jet po poměrně dobré polní cestě. Kdy vznikne cyklostezka, jasné není. O její pokračování přes Útěchov až do Vranova usilují právě Vranovští. Dnes se do této oblíbené turistické oblasti dostávají cyklisté převážně po silnici.

Brno postaví příští rok bezpečnější cestu pro cyklisty na výjezdu z Lesné do Soběšic. Radní totiž schválili záměr postavit podél Dusíkovy ulice nové zpevněné chodníky i s vjezdem pro cyklisty a také účelovou komunikaci, které bude možné později propojit s připravovanou cyklostezkou z Lesné do Soběšic. Novinářům to řekl radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS). Dnes cyklisté jezdí buď po úzké rozbité silnici s hustým provozem, nebo využívají krátké nespojité úseky chodníků.Nepřehlédněte