Když se utrhnou ledy…
Zima byla toho roku neobvykle krutá a táhla se až do začátku března. V mělčinách byly řeky promrzlé až na dno, led čítal kolem 75 cm. 6. března přišla prudká obleva. U Hlásné Třebáně se na Berounce 9. března urthly ledy a pluly plynule až k Mokropsům.
Tam je u sláky v Lavičkách prudký ohyb, kde se kry zasekly a vytvořily několika metrovou hráz. Voda začala stoupat pět metrů nad svou obvyklou hladinu. O život přišli tři lidé a nepočítaně domácích zvířat.
Do akce bylo povoláno dělostřelectvo
Nastalou situaci vyřešilo dělostřelectvo z postavení na Staré Vráži proti bývalé sodovkárně a ledovou zácpu rozstřílelo. Díky tomu voda klesla téměř o 1 metr. Manévr zachránil železniční trať, i když voda a led dosahovaly téměř ke kolejišti. Zataraseny ledem a zatopeny zůstaly ovšem silnice. Kvůli nízkému stavu vody se kry nemohly zvednout a odplavit. Nastalá ledová zácpa způsobila utvoření 9 km dlouhého jezera až k Hlásné Třebáni.
Voda vyplavila válečnou munici
Na úseku mezi Lety a Řevnicemi vyplavila povodeň pod mostem z tůně u Berounky válečnou munici a zbraně se střelivem, které pocházely od německé armády, zbavila se jich při ústupu. Celkem bylo Dobřichovicích bylo zatopeno 254 domů, v Řevnicích 144, Lety byly zatopeny celé, tedy 86 domů a v Horních Mokropsech 30 domů. Škoda na majetku byla odhadnuta na 50 milionů Kčs. V Praze se voda hnala ulicemi na Zlíchově, zaplaveny byly i Kralupy. Rozbouřená Vltava byla plnou ledních ker.
Extrémní sucho a nástup komunismu
Následovalo extrémní sucho, které trvalo od jara až do listopadu, občas přerušované bouřkami. Jehu důsledky byly katastrofální, na Slovensku hrozil hladomor.
Nastalé situace využili ve svůj prospěch komunisté a dojednali mimořádné dávky obilí ze Sovětského svazu. Pomohlo to jejich pozdějšímu nástupu. Propaganda hlásala: „V největší tísni přišla pomoc bratrského Sovětského svazu. Tehdy poznal všechen pracující lid, že už nic nemůže ohrozit naši cestu k socialismu.“