• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Bubenečský Park Liberátorů. Hlavy států a jedna hlava záhadná

  23.6.2024
  Fefík

  Bubenečský park Lázaro Cárdenase del Río nabízí několik možností využití – loni upravená část s fontánou v blízkosti ZŠ Antonína Čermáka slouží jako hřiště, trávník je místem k relaxaci a k tomu se ještě přidává naučná funkce, když zde vzniká galerie osobností Latinské Ameriky.

  Jako první byla v parku v roce 1973 osazena busta Benita Juáreze, považovaného za největšího hrdinu mexické historie, a dvojnásobného prezidenta země. Po deseti letech následoval generál a politik Simón Bolívar, který se v 19. století zapojil do hnutí usilujícího o osvobození Venezuely ze španělské nadvlády. Patrně díky existenci těchto soch se hlavní město v roce 2000 rozhodlo pojmenovat park jménem Lázaro Cárdenase del Río, mexického generála v době Mexické revoluce a prezidenta země v letech 1934 – 1940.

  Sochy i název parku se tak staly základem myšlenky umístit sem i další sochy a pomníky osobností Jižní Ameriky.

  V roce 2015 přibyl Bernardo O’Higgins, voják považovaný za jednoho z chilských otců – zakladatelů. Bustu Praze 6 darovalo chilské velvyslanectví. Další socha se v parku objevila loni v říjnu – socha Moai, typická pro Velikonoční ostrovy. Ty jsou pod správou Chile, a také chilské velvyslanectví sochu Praze 6 věnovalo. Klobouk Pukao pak vyrobil cestovatel Pavel Pavel, jehož tyto ostrovy proslavily.

  Teď Praha 6 přidala další osobnost. Brazílii v parku osobností zastupuje Juscelino Kubitschek de Oliveira (1902 – 1976). Vrcholný brazilský politik vykonával v letech 1956 až 1961 funkci hlavy státu. Oblíbený politik měl české prapředky. „Kubitschekovy kořeny spadají do Jižních Čech na Třeboňsko. Tímto způsobem se symbolicky Kubitschek vrací zpátky do země svých předků,“ vysvětlil Jakub Stárek, který sochu spoluodhaloval. Bustu dostala Praha 6 od brazilské velvyslankyně darem. Autorkou plastiky je sochařka Martina Nykodýmová, která vycházela z fotografií a z videí. „Na většině těch videí a fotografií byl pan prezident pozitivní, tak jsem se tu jeho pozitivitu snažila přenést i do té busty,“ popsala umělkyně.

  Peru bude v parku zastupovat nejznámější peruánský námořník Miguel Grau Seminario (1834 – 1879). Sochu opět věnovalo velvyslanectví, busta s podstavcem je už na místě, dosud nebyla slavnostně odhalena. Seminario, zvaný „gentleman moří“, byl účastníkem občanské války v Peru a první i druhé tichomořské války. Posmrtně byl jmenován velkoadmirálem. Jeho legendární loď Huáscar se zachovala do dnešních dnů a v Chile slouží jako muzeum.

  Jihoamerické státy mají o projekt této galerie pod širým nebem zájem. Probíhají proto jednání s dalšími státy o tom, zda by i ony měly zájem sochy do parku umístit. A určitě by nebylo od věci, aby zde stála i socha mexického generála, po němž má park jméno.

  Obec počítá, že by v parku mohlo být až devět soch. Uvážíme-li, že celý park má skoro dva hektary, je naděje, že se sem vejdou.

  FOTO: Park Liberátorů

  Park Liberátorů - 1 dsc_p6Park Liberátorů - 2 DSC03333Park Liberátorů - 3 DSC03323Park Liberátorů - 4 DSC03327Park Liberátorů - 5 DSC03325
  Další fotky
  Park Liberátorů - DSC03322

  Zdroj: Praha 6  Nepřehlédněte