1℃
Dnes je 7. prosinec , svátek má Benjamín

Bydlení? Jedině novostavba nebo družstevní byt, jinak zaplatíte ještě finančáku

Bydlení začíná být pro Čechy luxus. Jeho cena se totiž šplhá do astronomických výšin a zdaleka se to už netýká jenom Prahy. V ohrožení jsou větší česká města, ale i Středočeský kraj, kam se v posledních letech vydalo, a ještě stále vydává čím dál více Pražanů. Ti ve své domovině nemají šanci dosáhnout na hypotéku, ale pomalu už ani na pronájem. I nájmy jsou totiž čím dál tím vyšší.

Aktuálně není výjimkou, když garsoniéra o pár metrech čtverečních vyjde bez poplatků na deset tisíc měsíčně. Vyhlídky na budoucnost jsou v takovém prostoru mizivé. Do větších bytů se obvykle stěhují studenti nebo přátelé, kteří se následně dělí o obří nájemné. Vzhledem k platům, které v průměru dosahují třiceti tisíc hrubého, potom na život a „užívání si“ už lidem obvykle moc peněz nezbývá.

Svoje o této problematice ví Martina. „Moje bytná mi zvýšila nájem už třetí rok po sobě. Nejprve to bylo o 200 korun, potom o tisíc a teď znovu o tisíc,“ popsala žena, které tak peníze vynaložené na bydlení vzrostly náhle ze sedmi tisíc na více než devět tisíc korun bez poplatků. S nimi zaplatí třináct tisíc a její plat nedosahuje ani dvaceti tisíc čistého měsíčně.

„Probouzí mě to i v noci!“ Zpověď nájemníka ze sídliště Písnice, který dostal výpověď z bytu

Markéta by se zase ve třiceti letech ráda odstěhovala od rodičů. Zbrzdily ji ale podmínky bankovních institucí, které nyní požadují, mít našetřeno dvacet procent z částky, kterou chce zájemce půjčit na to, aby mohl nákup nemovitosti krýt hypotékou. „Ta situace pro mne byla najednou neúnosná. Velmi dlouho jsem vybírala byt, potom jsem ale náhle zjistila, že mám málo našetřeno,“ povzdechla si.

Aktuálně je nejlepší hledat si byt v družstevním vlastnictví nebo v novostavbě. Ani v jednom případě totiž kupující nemusí státu platit ještě navrch čtyř procentní daň z nabytí nemovitosti. Nyní to znamená, že abyste si mohli pořídit byt za čtyři miliony, tak nejen že musíte mít našetřeno 800 tisíc jako základ na hypotéku, ale ještě navrch dalších 160 tisíc jako daň finančnímu úřadu.

U bytu v novostavbě toto neplatíte. Musí se ale jednat o první úplatný prodej do pěti let po kolaudaci. Banky většinou k hypotékám poskytují i finance „navíc“, obvykle 300 tisíc, které pak pokryjí vybavení nebo rekonstrukci objektu.

Centrální banka utahuje šrouby hypotékám, pro chudé jsou luxus. Léčí tak vlastnický fetiš

U družstevního bytu bývá několik problémů. Hypotéky se na ně špatně shánějí. Banky obvykle požadují ručení jinou nemovitostí a byt nebude nikdy stoprocentně váš, tedy až do doby, než se družstvo rozhodne, že bude nemovitosti převádět do osobního vlastnictví. Ekonomicky se ale jedná o dvě nejvýhodnější varianty.

 

Před 28 minutami
V Londýně byla tehdy hluboká noc a spánek britského premiéra Churchilla jistě nebyl klidný. Invaze...
Před 17 minutami
Vášnivá diskuse se v Jazzové sekci při další z řady Valdštejnských besed, organizovaných spolkem Šance...
Před 1 hodinou
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Před 1 hodinou
Jeho jméno, Jan Blažej Santini Aichel, pro nás neznamená jenom naprosto unikátní architekturu, ale také...
Před 3 hodinami
Největší vánoční výzvou je poctivá domácí vánočka a chutné křehké cukroví. Příjemně máslová vůně linoucí...
Včera, 21:40
Hidžáb se smí ve škole nosit. S takovým verdiktem přišel Nejvyšší soud, kam se odvolala...
Včera, 18:30
Slavnou obsáhlou příručku o čarodějnicích, nutnosti boje proti nim a způsobech, jak tento boj svádět...
Včera, 17:00
Nezbedný bakalář a skupinka rozjívených žáčků, od těch nejmenších, až po ty na prahu dospělosti....
Včera, 15:00
Je autorem ilustrací k pohádkám - pod zřejmým vlivem svého učitele Hanuše Schwaigera. Dnešní doba...
Včera, 12:30
Sám sebe považoval za Spasitele, čili Mesiáše, příznivci jeho učení zakládali komunity jevící znaky sektářství....
Včera, 11:00
Koráli i medúzy patří do skupiny žahavců. Na rozdíl od přisedle žijících korálů se však...
Reklama