Bývalá funkcionářka ústeckého ANO obžalována kvůli trafice se statisícovým platem

21.1.2022
Jan Štoll

Státní zástupce obžaloval Vladislavu Marschallovou. Podle obžaloby si nechávala neoprávněně vyplácet statisíce od Krajské zdravotní. Marschallová bývala krajskou místopředsedkyní hnutí ANO Ústeckého kraje a poradkyní hejtmana Schillera.

Marschallová byla zaměstnána jako poradkyně na hejtmanství s odměnou 40 tisíc korun měsíčně a kromě toho měla dvě poradenské smlouvy v Krajské zdravotní. Poté, co se loni v únoru objevily pochybnosti ohledně její práce, skončila v Krajské zdravotní, jako poradkyně hejtmana Schillera i jako místopředsedkyně krajské buňky ANO. Podle jedné smlouvy s Krajskou zdravotní měla pracovat na 0,7 úvazku jako koordinátorka očkovacích míst. Podle druhé smlouvy, dohody o pracovní činnosti, se měla věnovat PR a komunikaci s médii. Na základě obou smluv měla dostávat celkem 130 tisíc korun měsíčně. Práce ale měla vykonávat jen fiktivně.

„Mohu potvrdit, že v té věci jsme podali obžalobu vůči jedné osobě pro zločin podvodu,“ řekl serveru bez dalších informací okresní státní zástupce v Ústí nad Labem Pavel Kaláb. Podle informací Radiožurnálu hrozí Marschallové v případě uznání viny v krajním případě až osmiletý trest, neboť podle vyšetřovatelů podváděla v době nouze, kdy jsou trestní sazby přísnější. Částka, kterou Marschallová neoprávněně získala je přes 300 tisíc korun. Radiožurnálu to potvrdila Jana Mrákotová, mluvčí Krajské zdravotní, firmy, která v případu figuruje jako poškozená. „Mohu potvrdit, že jsme vyčíslili škodu na zhruba 305 tisíc korun,“ uvedla mluvčí.

Krajskou zdravotní, pod niž spadá sedm nemocnic na severu Čech, vlastní Ústecký kraj řízený hejtmanem a stranickým kolegou Marschallové Janem Schillerem (ANO). Marschallová nechtěla případ komentovat. „Fakt se k tomu nebudu vyjadřovat, tohle je neveřejné a podepisovala jsem, že o tom nemám mluvit. Není to, že bych nechtěla, ale prostě nebudu. Až bude po všem, tak se k tomu určitě vyjádřím,“ řekla serveru. Právník obžalované Petr Vališ obvinění odmítl. Trestní stíhání považuje za neoprávněné.

Spolu s Marschallovou byl původně obviněný i bývalý generální ředitel Krajské zdravotní Aleš Chodacki, který její smlouvy podepsal. Policie ho obvinila z porušení povinností při správě cizího majetku. Státní zastupitelství ale podle Kalába jeho trestní stíhání podmíněně zastavilo.

Ředitele Chodackého odvolal tehdejší předseda představenstva Krajské zdravotní Jindřich Zetek. „Představenstvo včera na můj návrh odvolalo generálního ředitele Chodackého, protože jsme zjistili, že pan ředitel Chodacki uzavřel fiktivní smlouvy, na jejichž základě se vyplácely statisícové částky jedné funkcionářce ANO, pravé ruce hejtmana paní Marschallové. Krajskou zdravotní stála tato paní s kvalifikací uklízečky více než 500 tisíc korun,“ řekl tehdy Zetek serveru Hlídací Pes. Následovalo bleskové sesazení Zetka z funkce předsedy představenstva, místo něj byl za jediný den dosazen exministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO), dnes dokončující přípravy na post velvyslance ve Finsku.

Podle Pirátů Schiller o údajném podvodném jednání své bývalé poradkyně věděl a nijak tomu nebránil. „Paní Marschallová měla řádnou pracovní smlouvu na práci, kterou odváděla v rámci testování a zřizování očkovacích center včetně jejich koordinace,“ hájil Marschallovou tehdy hejtman.

V reakci na obžalování Marschallové chtějí Piráti z Ústeckého kraje, aby Schiller vyvodil politickou odpovědnost a rezignoval. „Marschallová byla za fiktivní činnost odměňována z krajského rozpočtu v době nejhlubší covidové krize a v době, kdy si kraj z nedostatku prostředků z iniciativy hejtmana a zbytku rady žádal o úvěr, čímž se zadlužil o další milionové částky. Mimo jiné kvůli plánované rekonstrukci a modernizaci zdravotnických zařízení, které spadají právě pod Krajskou zdravotní. A protože peněz opravdu nikdy nebylo nazbyt, o to jsou provinění Marschallové a spoluzodpovědnost hejtmana horší,“ řekla opoziční zastupitelka Kateřina Stojanová (Piráti).

Schiller řekl, že politickou odpovědnost vyvodil už v době, kdy se začala věc řešit. „Paní Marschallová skončila v Krajské zdravotní i jako má poradkyně a také odešla z krajského ANO,“ řekl Schiller. „Rezignovat rozhodně nebudu,“ dodal.

Sto/ČTKNepřehlédněte