V sousední hale, která také patří společnosti Líheň Studenec, už bylo v polovině února vybito 11 500 slepic. U druhé haly, jež v té době nebyla nákazou zasažená, uplatnila Státní veterinární správa (SVS) výjimku kvůli vysoké hodnotě chovu. Ptačí chřipka se tam ale potvrdila při opakovaném vyšetřování vzorků.
Drůbež je ve Vanči opět usmrcovaná v kontejnerech oxidem uhličitým. Mrtvá drůbež se bude odvážet do asanačního podniku Žichlínek. První skupina vstoupila do haly po 9:00. Byli v ní profesionální hasiči a pracovníci, které zajistil majitel farmy. „Budeme slepice a vajíčka přendávat do popelnic, popelnice budeme vysypávat do kontejnerů,“ řekla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.
Ve farmě Líheň Studenec postihla ptačí chřipka tento měsíc rovněž chov v Častoticích na Třebíčsku, kde 16. února utratili okolo 44 000 slepic.
Šlechtitelský a rozmnožovací chov podniku Líheň Studenec je podle SVS na vysoké úrovni, obdobný v jiných evropských zemích není. Drůbež z tohoto chovu je známá v Evropě, Asii i Americe.
Jednatel firmy Pavel Dobrovolný řekl, že v Evropě jsou i jiné firmy, které se zabývají genetikou. „Takže jsou tady jiné genetické materiály. Ale takový, který chováme my, je originální a v tomto ohledu tu obdobu skutečně nemá,“ uvedl. Dodal, že tento chov buduje podnik celých 26 let své existence. Nosnice z Líhně Studenec jsou šlechtěné pro menší chovy.
Hodnota drůbeže, která patří do genetických zdrojů, je podle SVS až desetkrát vyšší než u běžných užitkových slepic v chovech s produkcí konzumních vajec. Tomu bude podle veterinární správy odpovídat odškodné za jeho likvidaci.
Podle jednatele není dost dobře možné spočítat celý důsledek takového zásahu do fungování firmy, i kvůli tomu, že nebude schopná dostát svým závazkům. „Máme naučené naše odběratele, že plníme přesně dodávky,“ uvedl.
Zdroj: ČTK