Černí andělé prý nezákonně odebírali tkáně. Kšeftovali lékaři se smrtí?!

18.3.2019
Marcel Mihalik

„Vzhledem k tomu, že stále probíhá vyšetřování případu tzv. onkovakcín ze strany Policie ČR, nemáme žádné další informace k tomuto případu. Vedení nemocnice zareagovalo na vzniklou situaci změnou interních předpisů, čímž došlo ke zpřísnění podmínek  a kontroly vědecko-výzkumné činnosti prováděné ve Fakultní nemocnici Ostrava,“ odpověděla magazínu Ze zdravotnictví mluvčí nemocnice Naďa Chattová.

Policie šetří už rok

Podle důvěryhodného zdroje redakce má kauza mezinárodní přesah, neboť s českými policisty spolupracují zahraniční kolegové. Policejní mluvčí to nevyvrátila. „Moravskoslezští kriminalisté prověřují možné protiprávní jednání, související s nakládáním s biologickým materiálem. Stav řízení neumožňuje v této chvíli poskytnutí detailních informací,“ sdělila mluvčí moravskoslezských policistů Gabriela Pokorná.

Babiš zařadil zpátečku. Byznys s leteckou záchrankou zůstane soukromníkům, stát by to nezvládl

Případ onkovakcín a údajného nezákonného výzkumu na pacientech ve FN Ostrava vyšel na povrch před rokem. Kdy se týden po odvolání ředitele ostravské nemocnice a exministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) otřáslo vedení špitálu v základech. Zemětřesení se dotklo i chirurgické kliniky, kam se vrátil doktor Pavel Zonča, který zde minimálně v roce 2015 podle trestního oznámení, které má redakce k dispozici, prováděl společně s dalším lékařem Stanislavem Czudkem protiprávní odběry tkání u 79 pacientů. Informace o těchto „nemravných a nelegálních praktikách na Fakultní nemocnici Ostrava“ získal náměstek ředitele pro vědu a výzkum Václav Procházka, na základě čehož Fakultní nemocnice Ostrava podala trestní oznámení. Podal jej právě tehdejší šéf špitálu Svatopluk Němeček.

Stát zvýhodní byznys, kam investoval premiér. Babiš zvýšil doplatek na děti ze zkumavky

„Musím říct, že jsem napřed nevěřil svým očím, že je něco takového vůbec možné. Protože ve fakultní nemocnici skutečně každý léčebný krok, každá procedura podléhá schválení a je evidována. V tomto případě nebylo vůbec nic,“ řekl.

Obchodovali s nadějí na život?

„Oznamovatel má za to, že ze strany podezřelých mohlo dojít ke spáchání trestného činu podvodu, když existuje vysoká pravděpodobnost, že za příslibu vyléčení, resp. alespoň prodloužení života pacientů, byly od těchto ze strany podezřelých odebírány nádorové tkáně za účelem následné výroby tzv. onkovakcín a jejich následné aplikace těmto pacientům,“ uvádí se v trestním oznámení. Kromě toho se podezřelí doktoři mohli dopustit i trestného činu neoprávněného odebrání tkání a orgánů. Ten byl totiž podle trestního oznámení „prováděn nikoli v zájmu léčebného přínosu pro samotné pacienty, ale pouze v zájmu samotných podezřelých s cílem se tímto protiprávním jednáním na úkor nemocných, nekvalifikovaných a nic netušících pacientů obohatit.“

Potvrzeno. Evidence výzkumu chybí

Problematika onkovakcín spadá pod platnou legislativu Evropské lékové agentury a národního regulačního orgánu, kterým je Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL). Bez schválení těmito úřady je tudíž odběr lidských tkání pro výrobu léčivého přípravku pro moderní terapii protizákonný. A to SÚKL potvrdil koncem loňského roku, ačkoli dlouhou dobu před tím tuto otázku nechával bez odpovědi. „Státní ústav pro kontrolu léčiv neeviduje žádnou komunikaci mezi Ústavem a osobami zodpovědnými za výzkum nebo nakládání s tzv. onkovakcínami ve Fakultní nemocnici Ostrava. Můžeme pouze potvrdit, že v České republice není schváleno žádné klinické hodnocení léčivého přípravku odpovídajícího popisu výzkumu. Vzhledem k tomu, že skutková podstata věci je předmětem vyšetřování Policií ČR, nelze seriózně potvrdit či vyvrátit, zda by takový výzkum spadal či nespadal pod regulaci SÚKL, tj. zda se jedná nebo nejedná o klinické hodnocení léčivého přípravku,“ zaslala stanovisko Ústavu jeho mluvčí Barbora Peterová.

Smrt i přes nákup vakcíny

Jedním z vážně nemocných pacientů, který podstoupil léčbu policií vyšetřovaných lékařů, byl Petr Dušek. „V roce 2011 mu diagnostikovali rakovinu tlustého střeva. Už tehdy doktor zjistil, že Petr má metastázy i v játrech. Když mu skončila bioléčba, řekli mu, že pro něho už nemohou víc udělat. A tenkrát přišel Petr s tím, že má skvělou zprávu, protože se dozvěděl o autovakcíně,“ vzpomněla Duškova partnerka Danuše Bočková v pořadu Reportéři ČT. V elektronické komunikaci, kterou si její druh s ostravskou nemocnicí vyměňoval, figurovala jména Czudka i Zonči.

Praha hledá strážníky. Zn. plat až 44 tisíc korun měsíčně

„Jako rodina jsme začali být skeptičtí. Protože mně už tenkrát nepřišlo jako seriózní výzkum, když Petr volal zoufale svým dcerám, že nutně potřebuje 83 tisíc korun. Ale neřekli jsme mu to. Protože člověku nemůžete vzít tu naději, když už se upnul jen na to,“ uvedla Bočková.

Peníze prý ale nemířily na účet ani jednoho ze jmenovaných lékařů. Podle Bočkové měly být přepsány na jiný účet. Zonča a Czudek podle Reportérů ČT tvrdí, že o žádné platbě neví.

Letiště Číňanům?! Žádný prodej se nechystá, tvrdí vedení

Petr Dušek poté, co zaplatil, obdržel v Ostravě podle Bočkové „lahvičku“. „Z toho si vytahoval injekční stříkačku a píchal si to do břicha. Dokonce, i když už potom byl v nemocnici, tak byl tak zoufalý a tak strašně tomu věřil, že si to bral s sebou a ještě tam si píchal,“ citují Reportéři ČT Bočkovou. Na rozpise, který k lahvičkám dostal, byl podle ní podpis Czudka.

Výzkumu se měli účastnit i desítky polských pacientů, kteří podle Reportérů ČT platili za léčbu 2600 zlotých, což je přibližně 15 tisíc korun.

 

Kontroverzní senátorka Syková

Česko už zaznamenalo případ alternativní léčby vyvolávající rozporuplné názory. Podporou a propagací léčby kmenovými buňkami je známá profesorka a bývalá senátorka za ČSSD Eva Syková (73). Několik pacientů zařazených do klinické studie vypovědělo, že museli za podání kmenových buněk uhradit poplatek zhruba 150 tisíc korun. Jakékoliv platby za účast v klinických studiích jsou přitom zákonem zakázané. Někdejší šéf Akademie věd a neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Drahoš za to hnal Sykovou před etickou komisi.

 

Článek vyšel na webu www.zdravky.euNepřehlédněte