Češi uměli využívat strachu, který z nich šel. Kde se vůbec vzalo, že jsou Češi lidojedi

Další fotky

Nosíte ponožky do sandálů? Kupujete si na dovolenou konzervy? Zřejmě se ani nevoníte, neholíte se v podpaží a zpod trička vám vylézá pivní pupek. U švédského stolu se přecpete k prasknutí a s místními se domlouváte rukama a nohama. Zkrátka nechováte se správně evropsky a děláte jenom ostudu. Podívejte se na cizince. V pražské tramvaji uvolní místo každé stařence, v restauracích i na ulicích dodržují Gutha -Jarkovského, nemlaskají při jídle, nehulákají po nocích a k ženám jsou vždy galantní.

Také nemáte rádi flagelantství a pesimismus některých lidí, že? Druhým extrémem je myslet si, že naše země je pupek světa. Nejsme ani jedno, ani druhé. Kulturní standardy jsou v této zemi dostatečné k tomu, abychom si neuřízli ostudu nikde, pokud se jimi budeme řídit. Neznalost se dá omluvit vždy, hulvátství nikdy, to platí univerzálně. A jen tak mimochodem, pokud si vezmu do sandálů jednu ponožku fialovou a druhou zelenou, je to čistě jen moje věc, a nikomu po tom nic není. Stejně tak, když si nevezmu žádné.

Praha 1 přepracovává projekt rekonstrukce Juditiny věže

Každý národ má nějakou kuriozitu či máslo na hlavě, pro kterou je terčem anekdot, karikatur nebo uštěpačných kritik od svých sousedů. Ale kde se to vůbec vzalo, že jsou Češi lidojedi? To už je trochu přehnané, ne? Nemusíme do mladší doby kamenné. Tehdy bylo rituální pojídání srdce zabitého nepřítele celkem běžné, bylo to výživné, a síla jedlíka se zdvojnásobila. Úplně stačí přesunout se do dvanáctého století. Byla to krásná doba, kdy se tasil meč za křivý pohled.  Diplomacie Otce vlasti se dostavila až o dvě století později. Císař Svaté říše římské, Fridrich I. Barbarossa dělal svému jménu opravdu čest. Pacifikoval kdeco, a v roce 1157 se rozhodl zkrotit odbojná italská města. Prvním městem, které přišlo na řadu, bylo město Milán, v roce 1158. Pomoc císaři přislíbil polský i uherský král.

Italské město Milano. Na otočku do centra módy a dobrého jídla

Od českého knížete byla pomoc samozřejmostí, byla to jeho povinnost, jako císařova vazala. Ten termín nezní hezky, avšak nesmíme v něm spatřovat nějakou absolutní podřízenost a otroctví.  Povinnosti vůči sobě měli oba. A Římští císařové a králové se snažili vždy s Čechy vycházet dobře. Ne že by neměli dost sil je přinutit k poslušnosti, ale bylo by to kontraproduktivní a oslabilo by je to podstatnou měrou. S Čechy bylo vhodné vycházet po dobrém. Pochopil to i Barbarossa, když v lednu 1158 udělil knížeti Vladislavovi královskou hodnost. Vzápětí si však vybral úroky.

FOTO: Miláno 1158

Miláno 1158 - Miláno 1158Miláno 1158 - Vladislav I. český králMiláno 1158 - Barbarossa a synovéMiláno 1158 - Miláno v roce 1158 podruhéMiláno 1158 - Korunovace Vladislava I.
Další fotky
Miláno 1158 - 12 století EvropaMiláno 1158 - Milánská kořist

Rozhodl se vytáhnout k Milánu a česká armáda byla již tehdy obávaná pro svoji krutost. Císař vsadil na dobrého koně. Rozvodněná řeka Adda, a stržené mosty vypadaly jako nepřekonatelné překážky pro každou armádu. Češi jako jediní postavili pontonový most z prázdných člunů, pobili překvapené obránce pod hradbami, a zajistili přechod hlavní části armády.

Zvěsti o krutosti a nelidskosti jakýchsi divochů, žijících za Alpami, to vše ničilo morálku obránců města. A Češi uměli využívat strachu, který z nich šel. Na dohled městských hradeb opékali figuríny z těsta, protože mezi Milánskými šla zvěst, že Češi jsou lidojedi. Město kapitulovalo v září 1158. Češi se vrátili domů ověnčeni slávou a kořistí. Jeden z takto ukořistěných svícnů je dodnes v chrámu sv. Víta.

 

Včera, 13:30
Brazilec se rozhodl, že bude vypadat jako skřet. S úpravami těla dosud neskončil.
Včera, 07:47
Sýrový toast na steroidech - tak popisuje svůj výtvor šéfkuchař Joe Calderone z newyorského podniku...
Včera, 07:43
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 07:43
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
22.7.2021
Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil minulý čtvrtek do pankrácké věznice. Jeho nástupu do výkonu trestu...
22.7.2021
Režisér F. A. Brabce představil svůj nový film s názvem Gump – pes, který naučil...
22.7.2021
Desetiletý Thomas Waller se rozhodl pro dobrou věc. Aby pomohl nemocným dětem, které kvůli rakovině...
22.7.2021
Za bílého dne a za účasti mnoha svědků znásilnil neznámý mladík patnáctiletou dívku. Policie nyní...
22.7.2021
Devětatřicetiletý Australan měl už dost pobytu v povinné karanténě. Z hotelového pokoje v Perthu utekl...
22.7.2021
Sedmnáctiletý Brazilec zastřelil osmnáctiletá dvojčata. Celou vraždu si natáčel a pouštěl v přímém přenosu na...
22.7.2021
Velká Británie zažívá na své poměry nevídaně horké dny. Doplácí na to například někteří studenti,...
Reklama