České Budějovice investují miliony do strážníků a kamer

21.1.2022
Jan Štoll

Kurzy pro stávající i nové strážníky a asistenty prevence kriminality. Dvě nová auta dohromady za milion a výrazné rozšíření kamerového systému ve městě. Budějovice posílá bezpečnost ve městě.

Rada města na prvním letošním jednání schválila zakázku na vzdělávací kurzy městské policie. Dodá je Jihočeská vzdělávací společnosti AMOS. „Tato společnost se osvědčila. Úspěšně s ní spolupracujeme od roku 2018. Organizuje základní kurzy pro čekatele, kde je obsahová náplň a rozsah výuky koncipován podle aktuálně platných zkušebních otázek ministerstva vnitra, prolongační kurzy pro strážníky, školení asistentů prevence kriminality a přípravný kurz k získání zbrojního průkazu,“ říká primátor Jiří Svoboda (ANO) s tím, že vzdělávací program obsahuje různé předměty.

„Částka zakázky odpovídá počtu strážníků,“ dodal Svoboda. Těch má být celkem 117. Kurz stávajícího strážníka stojí 3 950 korun, vstupní školení čekatele vyjde městskou kasu na 19 777 korun. Zahrnuje 140 hodin teorie a 20 hodin praxe. „Například se jedná o trestní, přestupkové, správní a ústavní právo, kriminalistiku, živnostenské podnikání, krizové řízení, střeleckou přípravu, sebeobranu, psychologii, zákon o právu shromažďovacím i policejní etiku,“ dodává primátor.

Školit se budou i asistenti prevence kriminality. Cena kurzu na jejich proškolení je dva tisíce korun. Do zakázky spadají také přípravné kurzy pro získání zbrojního pasu, ty vyjdou na tři tisíce korun na osobu. „Veškeré vzdělávání se bude odehrávat přímo v Českých Budějovicích, účastníci tedy nebudou muset nikam dojíždět,“ upřesnil primátor.

Další investicí pro městskou policii budou dva služební automobily s potřebným vybavením. Nahradí ty stávající, které slouží už pátým rokem. České Budějovice také výrazně rozšíří kamerový systém ve městě. Plánují na 63 nových místech instalovat přibližně dvě stovky kamer. Odhadované náklady na jejich nákup, instalaci a servis činí přibližně 107 milionů korun. Podle primátora budou kamery prioritně sledovat dopravu. Uvedl, že na základě vyhodnocení situace lze například regulovat semafory na světelných křižovatkách. „Vzhledem k tomu, že doprava v Českých Budějovicích je zásadním problémem, což všichni víme, tak se to snažíme řešit všemi dostupnými prostředky. A pro to, abychom to mohli řešit a řídit, potřebujeme informace, a to i ty vizuální, které získáme prostřednictvím kamer,“ řekl Svoboda.

Podle informací městské policie je nyní ve městě 64 kamer. Svoboda dodal, že systém lze kromě dopravy využít i na jiné záležitosti. „V případě sněhové kalamity třeba můžeme vyhodnotit, která místa ve městě jsou nejvíce zasažená. Navíc se kamery v minulosti osvědčily i při řešení přestupků nebo deliktů. Například se díky nim podařilo odhalit distribuci omamných látek,“ uvedl primátor.

Nové kamery budou z velké části na trakčním vedení. Především budou monitorovat situaci na velkých křižovatkách, jako je například na Mánesově třídě nebo Na Sadech. „Budou poskytovat poměrně podrobné informace. Například jde s jejich pomocí přečíst registrační značku na vozidle i identifikovat lidi,“ řekl českobudějovický primátor.

Dodal, že město na projekt hodlá využít dotaci z Evropské unie, která by z velké části pokryla náklady. „Kamery budou poskytovat informace pro dopravní informační řídící centrum, které bude v dopravním podniku. Není to povinnost, kterou musíme prostřednictvím nějakého nařízení plnit. Chceme tím jen pomoci ke snadnějšímu řešení některých nouzových situací a systém bude sloužit i pro potřeby městské a státní policie,“ dodal Svoboda.

ČTK/STONepřehlédněte