• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Česko bude znát svou vesnici roku

  16.9.2023
  Simona Knotková

  Organizátoři v sobotu odpoledne v Luhačovicích na Zlínsku vyhlásí výsledky celostátní soutěže Vesnice roku 2023. Tradičně je oznámí na přehlídce Jarmark venkova, při které se divákům představí jednotliví finalisté. Do 27. ročníku soutěže se přihlásilo 175 obcí z celé České republiky, do finále tradičně postoupilo 13 krajských vítězů.

  Loni se o titul Vesnice roku ucházelo 176 obcí, získala jej tehdy Kostelní Lhota z Nymburska ve Středočeském kraji. Na druhém místě skončila ves Třeštice z Jihlavska v Kraji Vysočina, třetí příčku obsadila Poniklá ze Semilska v Libereckém kraji. U soutěžících obcí hodnotí komise například společenský život, aktivity občanů, podnikání, ale i občanskou vybavenost, úspory energií nebo péči o veřejná prostranství a zeleň. V letech 2021 a 2020 se soutěž kvůli pandemii koronaviru neuskutečnila.

  Letos získaly Zlatou stuhu za vítězství v krajském kole Andělská Hora z Karlovarska v Karlovarském kraji, Bílý Kostel nad Nisou z Liberecka v Libereckém kraji, Čechy pod Kosířem z Prostějovska v Olomouckém kraji, Chodová Planá z Tachovska v Plzeňském kraji, Dolní Poustevna z Děčínska v Ústeckém kraji, Doudleby z Českobudějovicka v Jihočeském kraji a Hrádek z Frýdecko-Místecka v Moravskoslezském kraji. Krajské kolo vyhrály také Ledčice z Mělnicka ve Středočeském kraji, Nová Ves u Nového Města na Moravě ze Žďárska v Kraji Vysočina, Ostrožská Lhota z Uherskohradišťska ve Zlínském kraji, Suchá Lhota ze Svitavska v Pardubickém kraji, Suchý Důl z Náchodska v Královéhradeckém kraji a Sudoměřice z Hodonínska v Jihomoravském kraji.

  Vítěz a nositel titulu Vesnice roku 2023 získá finanční odměnu formou dotace od ministerstva pro místní rozvoj ve výši až 2,6 milionu korun. Soutěž se koná od roku 1995 a vyhlašují ji Spolek pro obnovu venkova ČR, Svaz měst a obcí ČR a ministerstva pro místní rozvoj a zemědělství. Cílem je povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji jejich domova, ukázat rozmanitost a pestrost uskutečňovaní programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte