• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Českobudějovické výstaviště se rozzářilo 300 tisíci světly

  28.11.2023
  Simona Knotková

  Areál výstaviště v Českých Budějovicích se před Vánoci proměnil v pohádkový světelný park s několika tisíci úspornými LED diodami, které budou osvětlovat 120 světelných objektů s tematikou jižních Čech.

  Návštěvníci se zde mohou potěšit expozicí tvořenou světelnými jihočeskými domky či lesními zvířaty, chybět nebudou ani pohádkové bytosti a samozřejmě tradiční symboly Vánoc. Českobudějovická výstava navazuje na úspěch loňské expozice v pražských Žlutých lázních, kterou navštívilo 100 tisíc lidí.

  „Na Vánoce se většinou vracíme domů, nejen ke svým nejbližším, rodinám i přátelům, ale do krajiny dětství a bezpečí, prostě tam, kde je nám dobře. Právě o této radosti z očekávání Vánoc budou letos naše světla vyprávět. Co se týká konkrétně výstavy v Českých Budějovicích, nemohli jsme při realizaci opomenout malebnou architekturu jihočeských vesniček,“ popisuje Eva Poláčková, jednatelka společnosti Decoled a autorka výstavy.

  Betlém, pohádka i les

  Světelná zvířata jako jeleni, vlci, divočáci, veverky či medvěd. Pohádkové motivy jako je princezna, rytíř nebo andělé. Světelné tunely, oblouky a zářící stromy a samozřejmě jihočeská stavení. Tomu všemu dominující vánoční betlém. To je jen několik ukázek ze 120 2D a 3D objektů osvícených bílými led diodami od studených odstínů po teple bílou, které nabízí návštěvníkům českobudějovický park.

  Velkolepá a zářící, přesto šetrná

  Kromě důrazu na precizní provedení celé výstavy dbá Decoled přísně na to, aby byla celá světelná výstava díky úsporným LED diodám energeticky úsporná. „Jedna hodina provozu se rovná hodině vaření na elektrickém sporáku,“ vysvětluje Eva Poláčková a pokračuje: „Světla vyprávějí… jsou přímou ukázkou toho, že i při realizaci takto rozsáhlého projektu se lze do značné míry chovat ekologicky. Naše společnost navíc v letošním roce zahájila výrobu prostřednictvím unikátní technologie 3D tisku, ve které se využívá výhradně recyklovaný plast. Právě v českobudějovické expozici je takto vyrobených objektů hned několik, například princezna, rytíř či několik lesních zvířat apod.“

  Již v loňském roce přitáhla světelná výstava díky své unikátnosti do Žlutých lázní přes 100 tisíc návštěvníků. Právě díky mimořádné turistické atraktivitě se tak letos expozice rozšiřuje také do dalších měst v Česku, ale také na Slovensko a do Německa. V každém městě bude výstava originální, jedinečná a určitým způsobem spjata s konkrétním místem.

  Světelná expozice v Českých Budějovicích je pro návštěvníky ke zhlédnutí do 31. ledna 2024 od 16 do 21 hodin.

  Zdroj: Tisková zpráva  Nepřehlédněte