12℃
Dnes je 20. listopad , svátek má Nikola

Československý festival představí tradice, kulturu i gastronomii

Československý festival, který se uskuteční 8. a 9. září na pražském Staroměstském náměstí, bude oslavou 100. výročí založení Československa. Akce nabídne kulturní program, setkání s československými legionáři či bývalými sportovci nebo ukázky tradičních řemesel z obou zemí. V Betlémské kapli a Karolinu pak budou moci lidé ochutnávat národní speciality či zhlédnout výstavy.

Pořadatelé chtějí zejména představit tradice, kulturu, řemesla, gastronomii i další oblasti života v obou zemích programem, který má potenciál zaujmout všechny věkové kategorie a kromě Čechů a Slováků i cizince.

„Domnívám se, že bychom měli ctít tradice, především národní. Jsou základem každé společnosti. Dnes na to trochu zapomínáme. To je důvod, proč jsme se pustili do organizování Československého festivalu, první největší veřejné oslavy výročí 100 let Československa v Praze pro veřejnost,“ řekl ředitel festivalu Jiří Král.

Hudební program nabídne pestrou žánrovou směs. Zahrají například Kamil Střihavka a Leaders, Vladimír Mišík & Etc., ze slovenských interpretů pak folklórní soubor Limbora nebo Fats Jazz Band. Chybět nebudou ani taneční vystoupení nebo módní přehlídky.

Na Staroměstském náměstí budou i stánky, které budou prezentovat regionální produkty a tradiční řemesla. „Lidé uvidí při práci například kováře, tkalce, rytce, výrobce keramiky, panenek ze šustí, dřevěných nástrojů, plstěných klobouků, brašnáře či dráteníka,“ uvedl Král.

Návštěvníky z pódia pozdraví osobnosti ze vzdálené i nedávné historie. „Vystoupí členové Československé obce legionářské a sokolové. K nim se připojí vyznamenaní hasiči, vojáci, policisté, vojenští veteráni, ale také veřejně známí a úspěšní lidé z oblasti sportu, vědy a kultury,“ poznamenal Král.

Mezi potvrzenými hosty jsou například bývalí úspěšní sportovci Kateřina Neumannová, Antonín Panenka nebo Jozef Golonka. „Rádi bychom tam viděli i válečné veterány, tam je však problém s věkem. Snažíme se ale, aby vystoupil člověk, který se narodil v roce 1918,“ doplnil ředitel akce.

V Betlémské kapli se bude konat prezentace Slovenska. „Bude tam gastroochutnávka, slovenské halušky, Skalický trdelník a další pokrmy. Proběhne také výstava fotografií Bratislavy, představí se vinaři a minipivovary. Chybět nesmí ani řemesla,“ přiblížila Klára Badinková ze zahraničního zastoupení cestovního ruchu Slovenské republiky. Prezentace Česka se uskuteční v Karolinu Univerzity Karlovy.

Pořadatelé festivalu spolupracují se Svazem měst a obcí České republiky. I proto se festival koná už na začátku září. „Toto sdružení má výroční zasedání 7. září na Pražském hradě, kdy se loučí starostové na konci volebního období. Termín vychází z toho, že jsme byli požádáni, abychom na to programem navázali,“ vysvětlil Král.

Zdroj: čtk

Nacisté zapálili Staroměstskou radnici těsně před koncem války. Orloj málem skončil ve šrotu, poté ukazoval chybně hodiny

Před 19 minutami
Rady, tipy a vychytávky z dob minulých jsou hojně vyhledávané i dnes. Sice se dříve (oproti...
Před 1 hodinou
Při procházkách po romantických uličkách ve Starém městě procházíme kolem gotických staveb, renesančních paláců i...
Před 3 hodinami
Obyvatelé Ženevy si mohli vybrat. Buď přijmout Kalvínovu věrouku i se všemi omezeními, anebo raději...
Včera, 17:30
V listopadu 1945, jen pár měsíců po válce, otevřel americký žalobce Henry Jackson pětihodinovou obžalobou...
Včera, 16:00
Přitom Ladislav Mikeš Pařízek (19. 11. 1907 – 28. 3. 1988) býval ještě počátkem 60. let naší...
Včera, 14:00
Dýně přímo volají po nápaditém zpracování, stejně tak jablka i hrušky. Slibují výjimečný gurmánský zážitek....
Včera, 12:54
Opět na křižovatce? Tak nazval Spolek českých právníků VŠEHRD setkání na půdě Právnické fakulty Univerzity...
Včera, 11:30
Jeho celé jméno znělo Lawrence Harvey Zeiger (nar. 19. 11. 1933) a svou slavnou talk show...
Včera, 10:44
Hlavní město vyčlení dalších 133 svých bytů pro služební účely. V současné době jich má...
cvičení, klik, kondice
Včera, 10:00
Jak se hodit rychle do kondice? Vykašlete se na fitka, alespoň z počátku a zkuste posilování...
Reklama