Československý festival představí tradice, kulturu i gastronomii

Československý festival, který se uskuteční 8. a 9. září na pražském Staroměstském náměstí, bude oslavou 100. výročí založení Československa. Akce nabídne kulturní program, setkání s československými legionáři či bývalými sportovci nebo ukázky tradičních řemesel z obou zemí. V Betlémské kapli a Karolinu pak budou moci lidé ochutnávat národní speciality či zhlédnout výstavy.

Pořadatelé chtějí zejména představit tradice, kulturu, řemesla, gastronomii i další oblasti života v obou zemích programem, který má potenciál zaujmout všechny věkové kategorie a kromě Čechů a Slováků i cizince.

„Domnívám se, že bychom měli ctít tradice, především národní. Jsou základem každé společnosti. Dnes na to trochu zapomínáme. To je důvod, proč jsme se pustili do organizování Československého festivalu, první největší veřejné oslavy výročí 100 let Československa v Praze pro veřejnost,“ řekl ředitel festivalu Jiří Král.

Hudební program nabídne pestrou žánrovou směs. Zahrají například Kamil Střihavka a Leaders, Vladimír Mišík & Etc., ze slovenských interpretů pak folklórní soubor Limbora nebo Fats Jazz Band. Chybět nebudou ani taneční vystoupení nebo módní přehlídky.

Na Staroměstském náměstí budou i stánky, které budou prezentovat regionální produkty a tradiční řemesla. „Lidé uvidí při práci například kováře, tkalce, rytce, výrobce keramiky, panenek ze šustí, dřevěných nástrojů, plstěných klobouků, brašnáře či dráteníka,“ uvedl Král.

Návštěvníky z pódia pozdraví osobnosti ze vzdálené i nedávné historie. „Vystoupí členové Československé obce legionářské a sokolové. K nim se připojí vyznamenaní hasiči, vojáci, policisté, vojenští veteráni, ale také veřejně známí a úspěšní lidé z oblasti sportu, vědy a kultury,“ poznamenal Král.

Mezi potvrzenými hosty jsou například bývalí úspěšní sportovci Kateřina Neumannová, Antonín Panenka nebo Jozef Golonka. „Rádi bychom tam viděli i válečné veterány, tam je však problém s věkem. Snažíme se ale, aby vystoupil člověk, který se narodil v roce 1918,“ doplnil ředitel akce.

V Betlémské kapli se bude konat prezentace Slovenska. „Bude tam gastroochutnávka, slovenské halušky, Skalický trdelník a další pokrmy. Proběhne také výstava fotografií Bratislavy, představí se vinaři a minipivovary. Chybět nesmí ani řemesla,“ přiblížila Klára Badinková ze zahraničního zastoupení cestovního ruchu Slovenské republiky. Prezentace Česka se uskuteční v Karolinu Univerzity Karlovy.

Pořadatelé festivalu spolupracují se Svazem měst a obcí České republiky. I proto se festival koná už na začátku září. „Toto sdružení má výroční zasedání 7. září na Pražském hradě, kdy se loučí starostové na konci volebního období. Termín vychází z toho, že jsme byli požádáni, abychom na to programem navázali,“ vysvětlil Král.

Zdroj: čtk

Nacisté zapálili Staroměstskou radnici těsně před koncem války. Orloj málem skončil ve šrotu, poté ukazoval chybně hodiny

Dnes, 04:00
Když se řeknou názvy filmů Dívka v modrém, Hostinec U kamenného stolu, Jan Žižka, Sokolovo,...
Dnes, 04:00
3D vizualizaci výstavy To nejlepší z architektury šedesátých a sedmdesátých let v České republice připravila...
Dnes, 04:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:00
V celé zemi bude dohlížet na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel 26 tisíc policistů. Měli...
Včera, 15:35
Zřícenina hradu Kostomlaty pod Milešovkou leží na vysokém horském hřebenu Březiny vybíhajícím ze severozápadních svahů...
Včera, 15:30
Musím se vám přiznat, že jsem teď od Vánoc docela hřešil. Co se týče alkoholu....
Včera, 13:25
Děláme to automaticky. Syrové brambory uvaříme ve vodě a tu pak vylijeme do odpadu. To...
Včera, 11:15
Kdo by neznal úžasnou pohádku Sůl nad zlato s legendárním Janem Werichem v roli uštěpačného...
Včera, 04:00
Nošení chirurgických roušek nebo respirátorů bude od 1. března povinné i na pracovištích. Ochranné prostředky...
Včera, 04:00
Vlasta Burian je pravděpodobně jednou z největší filmovou postavou české kinematografie všech dob. Nejen pro...
26.2.2021
Vláda schválila vyhlášení nového nouzového stavu od 27. února na 30 dní do 28. března....
Reklama