Český dabing má štěstí na dobrá dvojčata

Další fotky

Tlumočníci a dabéři mají mnoho společného, musejí tlumočit. Dabéři to mají o něco složitější. Nemohou se na chvíli odmlčet. Pás filmu běží jako o závod. Naštěstí esa, jak hlavním rolím dabéři říkají, si mohou svoji dvojku natrénovat. A ti nejlepší se se svými předlohami stávají „dvojčaty“.

Za slávu a start českého dabingu můžeme být vděční tomu, že jsme mívali a máme velmi kvalitní herce. Buriana, Nového, Gollovou, Glázrovou, Marvana, Medřickou, Cupáka, Kačírkovou, Hrušínského, Jiráskovou, Bohdalovou, Brzobohatého, Menšíka, Sováka, Preise, Donutila, Langmajera a mnoho dalších. Bylo to v roce 1949 a dabing začínal ve skromných podmínkách. Ve Smečkách, v Krátkém filmu a na Barrandově. Zde si režiséři mohli „vypůjčit“ mnoho kvalitních dabérů. Jak od začátku tvrdila dabingová režisérka Irena Skružná, úspěch dabingu závisel na formátu herce a na zdařilém dabingovém scénáři.

„Všichni jsme stáli vedle sebe, jela se smyčka, dokud jsme se to všichni nenaučili,“ má stále v paměti tehdejší atmosféru herečka, dabérka a hlasová lektorka Simona Postlerová. V současnosti už je to jiné, vše se urychlilo, všechno je digitální a synchronizované. Točí se jeden film za druhým. „Dnes každý herec své repliky namlouvá sám, výsledek se složí počítačově,“ potvrzuje známý herec a dabér Jiří Štěpnička, kterého maminka herečka Jiřina Štěpničková vodila jako malé dítě do dabingového studia. „To prostředí mě fascinovalo.“

A co o svých prvních dojmech ve studiu dabingu říká herečka Ilona Jirotková?

„Můj první dojem bylo ticho a přítmí, na rozdíl od rozhlasu, kde je plné světlo. U stolku režisér a lampička. A tréma, když vidíš esa a co zvládla. Kdysi se dělaly postsynchrony. Každý si namluvil svoji roli. Největší tréma byla, když jsem natáčela Zlaté rybky a měla dialog s panem Lukavským. Když děláte s někým takovým, nemůže se to obejít bez trémy. Byl to sice můj profesor na konzervatoři, ale na některé jeho hodiny jsem nešla, mohl si to pamatovat a vrátit mi to. Ale byl perfektní. Uklidnil mě, podržel. A pak jsem měla i trému, když jsem dabovala ve stejném filmu jako můj syn. Nechtěla jsem, aby měl pocit, že by i on měl z toho mít trému. Přála jsem si, aby se to povedlo a abych mu aspoň trochu mohla být příkladem.“

Funèsův nejúspěšnější film nebyla kupodivu jeho klasická komedie

Někteří filmoví diváci namítají, že je ruší, když dabované hvězdy jako Belmondo, Delon nebo Meryl Streep ztrácejí barvu svého hlasu. Zastánci dabingu naopak tvrdí, že dabování je vůbec neruší. Naopak. Jsou rádi, že je titulky neodvádějí od děje.

Funes a Filipovský: fenomenální dvojčata

Mistrovství předvedl muž, dle kterého je pojmenována cena za nejlepší dabingový výkon. Dostávají ji režiséři, dabéři i scénáristé. Cena je spojena se jménem Františka Filipovského. Dokázal ozvučit francouzské filmy s Louisem de Funesem fenomenálními gagy a jak se rozvášnil, gestikuloval, poskakoval! Mnozí označili jeho dabing za ještě lepší než předlohu. Takto si ho pamatuje ze studia dabingu i Jiří Štěpnička, který sám propůjčil hlas Michaelu Douglasovi, Harrisonu Fordovi a Stevenu Seagalovi.

Když Jiří Krampol trénoval na Funese, neustále si opakoval jeho „zběsilou“ rétoriku, až sám začal mluvit a gestikulovat s lidmi kolem sebe jako on. „A v tom to právě je,“ říká i přemýšlí: v čem to je, že se k sobě Funes a Filipovský tak hodili. Prý: „Stále pospíchali, byli rozlítaní, roztěkaní, splašení, prostě rtuť. Filipovský uměl Funesovi uhlídat pusu. Čapnout za ni, doladit geniálními zvuky a grimasami.“ A co teprve Mrazík, ježibaba: „Tumáš sáňky jako loďky, krásné sáňky samochodky, samochodky samovodky, samy řídí, samy jedou, za Nástěnkou tě zavedou.”

Pavel Trávníček: recept na českého Delona

Původně měl Delona dabovat Josef Abrhám, ale byl zaneprázdněný. A tak to vzal Eduard Cupák. V Černém tulipánovi zas Ladislav Lakomý. My už známe Delona v podání Pavla Trávníčka. Herec a ředitel divadla Skelet je známý rolemi princů a hlavně jako princ v pohádce Tři oříšky pro Popelku. Vystudoval JAMU a pak hrál v Městských divadlech pražských. Na dotaz, jaký má na Delona recept, se usmívá: „Dostat se mu pod kůži. Aby to sedělo po všech stránkách.“ Oba herci, Delon i Trávníček, mají v hlase něco zvláštního, jakousi směs grácie a lyrického podtónu. Oba už se také osobně setkali. Pavel Trávníček má nad psacím stolem obraz s Delonovým portrétem.

Líbil se milionům žen, on však měl slabost pro muže. Charismatický Jean Marais

Belmondo i Krampol mají stejný nos (i na legraci)

Francouzi pochválili Jiřího Krampola za Belmonda, vždyť udržet krok s tak živelným sympaťákem nebylo vůbec snadné. Krampolovi říkají i dnes český Belmondo. Belmonda převzal od Jana Třísky, když se v 80. letech přestěhoval do Ameriky. Belmondo a Krampol se stali nerozlučnou dvojkou. Mají stejný nos na legraci. Legrácky, jaké dělal ve Francii školák Belmondo a školák Jiří Krampol na Žižkově, to prý bylo úplně stejné. Což jen potvrzuje slova Pavla Trávníčka: „Mezi předlohou a dabérem existuje zvláštní příbuzenský vztah.“ A to i přesto, že se předtím spolu dvojice neviděla. Český Belmondo k tomu ovšem také získal důkladnou průpravu. Nejprve v legendárním pražském Semaforu, potom v neméně legendárním pořadu Nikdo není dokonalý.

Miroslav Moravec, nestor našeho dabingu

Miroslav Moravec byl dabér se sexappealem v hlase. Svěřili mu Jeana Maraise. Toho předtím dabovali i jiní, Václav Voska, Libor Hruška, Jaroslav Kuneš, Fantomase Vladimír Ráž, Železnou masku Jiří Štěpnička. Moravec si zadaboval i Moulina a Kojaka. Jak se k dabingu dostal? Přes herectví a k němu zas přes vášnivé čtení knížek. Četl a četl, zkoušel si některé hrdiny předčítat sám pro sebe nahlas. Doma se divili, co z toho má. On to věděl: po maturitě zamířil na konzervatoř, když ho nevzali, šel na vojnu a pak rovnou do divadla, Mostu, Chebu, Zlína a pak do Prahy. Splnil si tak svůj celoživotní sen, dostal se do Divadla na Vinohradech.

Miroslav Donutil prozradil, co by dělal, kdyby se nestal hercem

Dvojčat, kam se jen podíváš

Kdo propůjčil hlas dalším filmovým hvězdám? Zlata Adamovská Meryl Streep, Valérie Zawadská Penelopé Cruz a Umě Thurman, Pavel Soukup Sylvesteru Stallonovi, Arnoldu Schwarzeneggerovi, Miroslav Donutil Kevinu Costnerovi a Gérardu Depardieuovi, Simona Stašová Barbře Streisand, Alexej Pyško Bruce Willisovi, Taťjana Medvecká Susan Sarandon, Nela Boudová Julii Roberts, Ilona Svobodová Michelle Pfeiffer i Sharon Stone, Alois Švehlík Jacku Nicholsonovi, Zdeněk Mahdal Nicolasi Cageovi, Martin Dejdar Jimu Carreyovi, Martina Menšíková Meg Ryan, Michal Dlouhý Harrisonovi Fordovi i Bradu Pittovi, Petr Oliva Robertu Redfordovi a Pierru Richardovi.

FOTO: Český dabing má štěstí na dobrá dvojčata

Český dabing má štěstí na dobrá dvojčata - František FilipovskýČeský dabing má štěstí na dobrá dvojčata - Louis de FunèsČeský dabing má štěstí na dobrá dvojčata - Jiří KrampolČeský dabing má štěstí na dobrá dvojčata - Jean-Paul BelmondoČeský dabing má štěstí na dobrá dvojčata - Alain Delon
Další fotky
Český dabing má štěstí na dobrá dvojčata - Pavel TrávníčekČeský dabing má štěstí na dobrá dvojčata - Jean MaraisČeský dabing má štěstí na dobrá dvojčata - Miroslav MoravecČeský dabing má štěstí na dobrá dvojčata - Kevin CostnerČeský dabing má štěstí na dobrá dvojčata - Miroslav DonutilČeský dabing má štěstí na dobrá dvojčata - Jiří ŠtěpničkaČeský dabing má štěstí na dobrá dvojčata - Steven SeagalČeský dabing má štěstí na dobrá dvojčata - Julia RobertsČeský dabing má štěstí na dobrá dvojčata - Nela Boudová v roce 2013.Český dabing má štěstí na dobrá dvojčata - LS ProductionsČeský dabing má štěstí na dobrá dvojčata - Gérard_Depardieu_2001
Včera, 18:43
Vláda podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) dnes potvrdila sobotní mimořádné opatření, které zakazuje...
Včera, 15:35
Všechno je zde nekonečně větší, než tam odkud vypluli. Pralesy bez konce, řeky, proti kterým...
Včera, 13:41
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 13:41
Vicepremiér a znovuzvolený předseda ČSSD Jan Hamáček chce, aby bylo Česko připraveno na okamžitý nákup...
Včera, 13:25
Během státem nařízeného uzavření okresů jsme se naučili poznávat i naše okolí, na což si...
Včera, 11:30
Tomáš Petříček (ČSSD) potvrdil, že vicepremiér a předseda sociální demokracie Jan Hamáček předloží premiérovi Andreji...
Včera, 11:15
12. dubna 1961 v 6 hodin a 7 minut světového času, v Moskvě ukazovaly ručičky...
Včera, 07:30
Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) se na dnešní večerní schůzce s předsedou strany a...
Včera, 04:00
Vlasta Burian jako svérázný přednosta stanice, který zvládne každou problematickou situaci, je na filmovém plátně...
11.4.2021
Dají se jíst jako příloha k pečenému masu nebo jen samotné se zeleninovým salátem. Pokaždé...
11.4.2021
Jednal, nebo nejednal nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) s prezidentem Milošem Zemanem ohledně...
Reklama