Líbil se milionům žen, on však měl slabost pro muže. Charismatický Jean Marais

Další fotky

A milovala ho i kamera, takže za sebou zanechal obdivuhodnou kinematografii čítající přes 100 filmových titulů. Kromě toho se věnoval také malířské, sochařské a literární tvorbě. Narodil se před 106 lety, 11. prosince 1913, v Cherbourgu ve Francii.

Svým vzhledem a typem byl přímo předurčen pro role kladných a romantických hrdinů v historických filmech, jakými byly např. Ruy Blas (1947), Hrbáč (1959), Kapitán (1960), Kapitán Fracasse (1961), Hrabě Monte Christo (1953) nebo Železná maska (1962).

Trochu jinou hereckou polohu od něj vyžadovala jeho dvojrole ve filmové komediální trilogii o Fantomasovi – Fantomas, Fantomas se zlobí a Fantomas kontra Scotland Yard (1964 – 1967), kde ztvárnil neohroženého novináře Fandora a zároveň i jeho protihráče, zloducha Fantomase. Mnohé filmy, v nichž Jean Marais hrál, byly uvedeny i u nás a získaly si velkou oblibu, na divadelních prknech mohl Jeana Maraise z jeho českých fanoušků spatřit jen málokdo. Méně se proto ví, že byl rovněž dlouholetým členem Comédie Française. Divadlu také dával on sám přednost. V roce 1996 byl vyznamenán řádem Čestné legie (Legion d’Honour). Malířství a sochařství se věnoval spíše jako svému koníčku. Je autorem jednoho baletu, knihy svých vzpomínek a knihy pohádek pro děti.

Babička Gérarda Philipa pocházela z Prahy a on sám měl skončit v soudní síni. Překvapující fakta ze života slavného herce

Z pozdějších informací víme, že Jean Maraise byl homosexuál, ale že nejprve tuto svou orientaci tajil. Jeho životním partnerem byl dlouhou dobu Jean Cocteau (1889 – 1963). Ten se z francouzských umělců k homosexualitě přiznal jako vůbec první, měl ale i vztahy se ženami. Setkání s Cocteauem v roce 1937 se stalo výrazným zlomem v Maraisově umělecké kariéře. Cocteau pro něj napsal hlavní role v několika svých divadelních hrách (Král Oidipus, Strašní rodiče, Rytíři kulatého stolu) a rovněž ve svých filmech, které buď režíroval – Kráska a zvíře (1945), Dvojhlavý orel (1947), Strašní rodiče (1948), Orfeus (1950), Orfeova závěť (1959) nebo k nim napsal scénář, mimo jiné na příklad Věčný návrat (1943). S Jeanem Maraisem spolu žili až do Cocteauovy smrti, tedy 26 let. Dnes je vztah Maraise a Cocteaua vnímán homosexuální komunitou jako prototyp správného gay páru.

Recept na štěstí? Nenechat se rozhodit maličkostmi, říká herečka a zpěvačka Eva Hrušková

Přesto v roce 1942 došlo ke „krycímu“ manévru, když se dokonce s Cocteauovým požehnáním Jean Marais oženil s herečkou Milu Parélyovou (1917 – 2012). Manželství zůstalo bezdětné a skončilo po dvou letech.

FOTO: Jean Marais

Jean Marais - Jean Marais- 1948 – wikimedia.commons-Jean Marais - Scéna z filmu Pontský Pilát – wikimedia.commons-Jean Marais - Jean Marais a Maria Schell ve snímku Natálie – WIKIPEDIEJean Marais - 429px-Jean_Cocteau_b_Meurisse_1923Jean Marais - Jean Marais- 1965 -wikimedia.commons –
Další fotky
Jean Marais - Filmový plakát . Fantomas – wikipedieJean Marais - Jean Marais na letišti Schipchl v helikoptéře (1965) – wikimedia.commons-Jean Marais - Létající Citroen DS ve filmu Fantomas – 1 -wikimedia.commons –Jean Marais - Létající Citroen DS ve filmu Fantomas – 2 -wikimedia.commons –Jean Marais - Létající Citroen DS ve filmu Fantomas – 3 -wikimedia.commons –Jean Marais - Létající Citroen DS ve filmu Fantomas -4 -wikimedia.commons –Jean Marais - Létající Citroen DS ve filmu Fantomas -5 -wikimedia.commons –Jean Marais - Létající Citroen DS ve filmu Fantomas -6 -wikimedia.commons –Jean Marais - Zleva – Romy Schneider, Alain Delon, Jean Marais, Lucilla Morlacchi and Renato Salvatori -wikimedia.commons –Jean Marais - Jean Marais, fotografoval Carl van Vechten v roce 1947 – WIKIPEDIE

Jean Marais svého osudového životního partnera přežil o mnoho let, zemřel 8. listopadu 1998 v Cannes na zápal pohrudnice. Do hereckého důchodu odešel v roce 1973 a následující roky trávil ve svém domě nedaleko Cannes, kde se věnoval malířství a sochařství. Jeho životním krédem bylo, že je tak rád šťastný, že všechno negativní prostě přehlíží.

Ema Karpeles
Dnes, 15:40
Až zazvoní. Takový název nese nový singl třináctileté Emy Karpeles. Jedná se o školní písníčku,...
Dnes, 11:40
Znělcový vrch Ortel se nachází na Českolipsku mezi obcemi Cvikov a Sloup v Čechách v...
Dnes, 10:20
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Dnes, 10:20
Většina příběhů pražských brownfieldů si je podobných. Byly to původně periférie s industriální minulostí. V...
Dnes, 08:11
Linky podzemní dráhy dnes najdeme takřka v každé světové metropoli, přičemž velikost města ne vždy...
Včera, 15:40
Po dlouhých dvaceti letech se čeští čtenáři opět dočkají nového vydání slavné knihy Tři jízdenky...
Včera, 13:40
Nedaleko lázeňského města Karlovy Vary, přibližně deset kilometrů východně, v nadmořské výšce 717 metrů na...
Včera, 13:38
Statistiky epidemie covidu-19 se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nezlepšují tak, jak si vláda představovala....
Ilustrační foto
Včera, 13:01
Počínaje 1. prosincem zřizuje Husitská diakonie krizovou linku 222 766 030, na kterou může volat...
Včera, 11:41
Viděli jste někdy naživo odpich u vysoké pece? Sršící jikry, oslnivě bílá záře a žhnoucí...
Včera, 10:20
Pražský dopravní podnik, a především designérka Anna Marešová se dočkali nejvyššího ocenění pro speciální vyhlídkovou...
Reklama