Český národ tloustne. Může za to hlavně pandemie

21.10.2021
Redakce

Nadváhu nebo obezitu měly loni podle průzkumu dvě třetiny české populace. Jejich počet od posledního zjištění z roku 2013 výrazně vzrostl, tehdy mělo nadváhu nebo obezitu 55 procent lidí. Výsledky průzkumu dnes novinářům představili zástupci České lékařské společnosti (ČLS) Jana Evangelisty Purkyně.

Podle lékařů mnozí lidé přibrali na váze především v důsledku epidemie covidu-19, během které se méně hýbali a více jedli. Lékaři upozorňují na to, že kvůli nárůstu obezity v populaci vzroste v příštích letech také výskyt přidružených onemocnění a komplikací, což bude mít velké dopady na výdaje zdravotního systému.

Podle průzkumu agentury STEM mělo loni nadváhu 38 procent lidí, o čtyři procenta více než v roce 2013. Obezitou pak trpělo 28 procent lidí, což představuje nárůst o sedm procent.

„Jsou to čísla neobyčejně dramatická, protože povedou nepochybně k výskytu komplikací obezity v dalších deseti a více letech a bude to stát obrovské kvantum peněz,“ řekl předseda ČLS Štěpán Svačina. Vzrostl podle něj i počet obézních dětí.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte