• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Cestující čekají komplikace nejen na pražském Masarykově nádraží, železnice chystá velké letní opravy

  20.6.2024
  Doris Drienová

  Správa železnic (SŽ) zahájí 1. července další část prací na rekonstrukci Masarykova nádraží v Praze a na části trati v karlínské lokalitě Sluncová. Další omezení mohou cestující čekat také na Plzeňsku, Karlovarsku a ve středních a jižních Čechách.

  Vlaky linky S2 z Prahy přes Lysou nad Labem do Kolína a Milovic budou jezdit na hlavní nádraží místo Masarykova. Vlaky linky S34 z Masarykova nádraží do Čakovic budou končit ve Vysočanech. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí SŽ Nela Eberl Friebová.

  Dopravní omezení na Masarykově nádraží potrvají do 27. července, budou v noci od 23:40 do 4:00. Na nádraží má na začátku července začít demontáž zastřešení na nástupišti mezi 6. a 7. kolejí. Snahou SŽ je co nejmenší dopad stavebních prací na denní provoz. V případě linky S34 budou omezení trvat do konce srpna, sdělila Eberl Friebová.

  Přestavba Masarykova nádraží začala v lednu letošního roku. Po provedení archeologického průzkumu dělníci odstranili část kolejí, nyní podle Eberl Friebové pokračují v překládce sítí a kabelů. Kromě nástupišť bude SŽ rekonstruovat také koleje, jejich počet se zvýší ze sedmi na devět. Kolejiště překlene nová platforma, která propojí rozdělené lokality u Masarykova nádraží. Práce by měla SŽ dokončit v roce 2027.

  Od 1. července se v Praze obnoví jednokolejný provoz nákladních vlaků na rekonstruovaném Branickém mostě a v navazujícím úseku tratě na Spořilov. Od 31. července začnou vlaky po jedné koleji jezdit také na trati z Kladna do Kladna-Ostrovce, kterou SŽ modernizuje. Přibyde také druhá kolej.

  V úterý 16. července začne oprava trati z Nymburka do Poříčan, která při stavebních pracích na koridoru mezi Kolínem a Poříčany sloužila jako objízdná trasa pro dálkové vlaky. SŽ bude opravovat koleje a nástupiště v celém úseku a výhybky ve stanici Nymburk město. Cestující budou v úseku jezdit náhradní autobusovou dopravou do 24. srpna.

  Od 23. července bude SŽ upravovat náspy na trati mezi Pňovany a Planou u Mariánských Lázní. Výluka potrvá do 20. září a další tři týdny vlaky v úseku pojedou rychlostí do 50 kilometrů v hodině.

  V srpnu SŽ přeruší provoz na trati z Českých Budějovic do Plzně kvůli údržbě železničního svršku a trolejí a úpravě přejezdových zabezpečovacích zařízení. Od 2. do 13. srpna nepojedou vlaky mezi Ražicemi a Strakonicemi, od 9. do 12. srpna také v úseku ze Strakonic do Horažďovic.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte