Chcete mít džíny stále jako nové? Nikdy je neperte

15.10.2021
Simona Knotková

Drtivá většina lidí si navykla prát džíny pravidelně společně s ostatním oblečením. Podle odborníků je to přitom zbytečné – dobrý denim pračku nepotřebuje. Častým praním ho navíc připravujete o původní barvu a střih.

„Moje džíny nikdy neviděly vnitřek pračky. Spotřebitelé si navykli fungovat na autopilota a házet oblečení do pračky hned poté, co ho vynosí. Dobré džíny se ale nepotřebují prát v pračce, jen zřídka můžete udělat výjimku,“ prohlásil v minulosti výkonný ředitel Levi’s Chip Bergh. V dnešní době posedlé čistotou to může znít jako kontroverzní výrok, ale na stranu druhou – kdo lépe by měl vědět, jak správně se o denim starat než muž, který ho roky vyrábí?

Před 148 lety se změnila světová móda, Levi Strauss získal patent na džíny

Bergh dále doplnil, že pokud už na džínách vidí nějaký flek, vyčistí ho ručně pomocí kartáčku.

Podobný postoj zastává také stylistka známých osobností Rayna Batal, která ve virálním videu na TikToku vysvětlila, proč se džíny nemají nikdy prát. Sledujícím navíc poradila alternativní metodu, jak se zbavit bakterií.

Tuzex. Obchod luxusu, kde se za bony daly sehnat džíny. Vítejte v totalitním Československu

„Praní ovlivňuje střih a barvu džín. Vyblednou a už vám nikdy nebudou sedět stejně. Raději je dejte do vakuovacího sáčku a vložte na dva dny do mrazáku. Budou jako nové,“ říká v příspěvku, který má více než 860 tisíc zhlédnutí.

Budete následovat jejich rady?

Zdroj: tiktok.com/@ranyabatal, The IndependentNepřehlédněte