• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Tuzex. Obchod luxusu, kde se za bony daly sehnat džíny. Vítejte v totalitním Československu

    Další fotky

    TUZEX – to byla extra třída! Obchod, kde se nakupovalo za kupony, kterým se říkalo bony. Jezdili jsme s rodiči na dnešní Evropskou ulici, vedle Koospolu, který tam dnes už není.

    Výjimečnost pro děti? Kinder vajíčka!

    Chodili jsme tam hlavně na „kukačku“, ale když maminka uškudlila nějaký ten bon (v hodnotě 5 Kč), jeli jsme tam za odměnu. Nás holky nejvíc zajímala Kinder vajíčka a čokolády, maminka koukala po šamponech, mýdlech Fa a Creme 21. Nakoupila tam i kafe a Milford čaj v granulích a to byl vždycky sváteční den.

    Návrat do dětských dní. Pohádky na zdi nám přinášela legendární promítačka. Pamatujete?

    Se sestrou jsme slavnostně žmoulaly v rukách ta vajíčka a byly zvědavé, co uvnitř najdeme. To byly naše radosti a poklady. Byl to barevný svět, do kterého jsme jednou za čas vstoupili a přáli si v něm zůstat. Psal se rok 1983, 84, 85… A nikdo z nás zatím netušil, co se odehraje za pár let.

    Luxus „za totáče“. Štiplavé krepsilonky jsou černou můrou dodnes

    Co nikde nebylo, dalo se sehnat v Tuzexu

    Dnes žijeme v době spotřebního přebytku a dnešní děti a mladí lidé nezažijí to toužení po věcech exkluzivních a obtížně sehnatelných, ani tu radost, když se je sehnat podařilo. Dost takových věcí pocházelo právě z Tuzexu. Název vznikl zkratkou slov „tuzemský export“, což je samo o sobě trochu nelogické. Jak můžeme něco vyvézt, čili exportovat, a přitom to zůstane doma?

    FOTO: Bony, chcete bony?

    Bony, chcete bony? - Tuzex vedle KoospoluBony, chcete bony? - tuzex kafe1Bony, chcete bony? - TuxexBony, chcete bony? - Tuzex logoBony, chcete bony? - Bony a klid_2
    Další fotky
    Bony, chcete bony? - 20_NRBony, chcete bony? - 19_NRBony, chcete bony? - 20_NRBony, chcete bony? - Balící papírBony, chcete bony? - Bony a klid

    Držení zahraniční měny u nás bylo za socialismu nelegální. Každý, kdo ji získal, byl povinen odevzdat ji státu, jinak se dopouštěl trestného činu. Stát si tak zajistil stálé odčerpávání cizích měn od obyvatel a vyplácel jim za ně podle daného kurzu tzv. tuzexové (T Kčs), lidově „bony“ (z německého der Bon – poukázka). Jejich první emisi vytiskla Státní tiskárna cenin 30. června 1958.

    Džíny ze západu jedině tady

    K sehnání tam byly věci, které se tady jinak sehnat nedaly, zboží dovezené ze západu a československé zboží vyrobené pouze pro export. Ikonou té doby se staly třeba džíny. Tuzexové auto si pak už mohl dovolit opravdu jen málokdo. Ale prodávaly se i kazetové magnetofony, později videorekordéry, a také pračky a prací prášky, televize, potraviny, alkohol a cigarety, žvýkačky a čokolády, kosmetika a parfémy…

    OBRAZEM: Za „totáče“ jsme neměli zdaleka tolik hraček jako dnešní děti. Ale byli jsme šťastní!

    Kde je nedostatek, vzniká ihned podhoubí pro šmelinu a černý obchod a s tím související kriminalitu. Dobu veksláků, bonů a šmeliny si můžeme připomenout ve filmu Bony a klid z roku 1987. Jednu z hlavních rolí tu sehrál Honza Potměšil, který později skončil po autonehodě na invalidním vozíku, ale ani to ho neodradilo od životních snů a plánů.



    Nepřehlédněte
    12.2.2025
    Zprávy

    Dáda padá!