• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Chcete splnit výzvu „Buďte doma“? Jen když nechcete parkovat na šestce!

    7.12.2020

    Závratných třicet stránek má uživatelský manuál Osobních stránek uživatele. Jenže právě tyto stránky musejí využít lidé, kteří potřebují provést nějaký úkon související s parkovacím oprávněním. K tomu, aby vše řešili online jsou sice Pražené opakovaně spolu s výzvou, aby zůstali kvůli pandemii koronaviru vyzýváni, systém je však natolik nepřátelský, že mnohým nezbývá než stoupnout si do fronty a čekat.

    Na šestce se v Uralské ulici, kde sídlí výdejna parkovacích oprávnění, stály v minulých týdnech dlouhé fronty. Na základě vládního nařízení totiž muselo dojít k omezení úředních hodin a přijít bylo možné jen dva dny v týdnu. „Novou žádost o parkovací oprávnění i jeho prodloužení lze vyřídit online. Využijte, prosíme, tuto možnost. Pokud přeci jen plánujete přijít do informační kanceláře v ulici Uralská 4 osobně, k dispozici jsou vám úředníci v omezeném režimu,“ informovala na svém facebookovém profilu radnice šesté městské části.

    Systém je složitý

    „V první polovině listopadu výdejna parkovacích oprávnění za současného omezeného provozu, který je stanoven vládním rozhodnutím v rámci protipandemických opatření, vyřídila celkem 2 570 žádostí. Přibližně 1 500 žádostí bylo vyřízeno on-line formou. Pokud mají občané potíže s on-line žádostí, případně se dostatečně neorientují v příslušném on-line systému, mohou využít telefonické konzultace nebo postupovat dle informací na webových stránkách Prahy 6 či na specializovaném webu hlavního města,“ uvedl mluvčí radnice  Jiří Hannich.

    A i když je postávání v nekonečných frontách často připisováno seniorům, kteří jsou „obviňováni“ z toho, že dostatečně neumějí pracovat s počítačem, systém může být složitý i pro ty, kteří jsou normálně ve vyřizování záležitostí online zdatní.

    Šestka brání rychlému internetu. Radní nechtějí povolit pokládku optických sítí

    Podle odborníků přitom bylo možné najít řešení, které by veřejnost uchránilo od postávání ve frontách ve chvílích, kdy politici vyzývali lidi, aby byli doma. „Rozhodně nejde jen o seniory, kteří to neumějí s internetem, ale je třeba si uvědomit, že starší uživatelé internetu jsou náchylnější k obavám, že něco špatně zmáčknou, umí sice internet používat, ale nemají třeba představu o bezpečnosti, bojí se zadávat platební údaje k online platbě a podobně.

    Dovedu si představit, že do té fronty mohla radnice vyslat pár dobrovolníků s tabletem, kteří by to online zvládli, lidi navedli, pomohli jim, poradili…“ domnívá se redakcí oslovený specialista na internetové prostředí s tím, že ještě lepší řešení by bylo umožnit vyřízení parkovacího oprávnění nebo jakoukoliv změnu s tím související na Czech Pointu, kterých je po šestce několik. „To by bylo nejjednodušší a nerychlejší řešení.“

    Jinak teď, jinak na jaře

    Zvláštní je i přístup politiků k podzimní vlně pandemie, protože na jaře Praha přistupovala k parkovacím zónám zcela jinak, když poplatky přestala vybírat. Vedení magistrátu kvůli tomu kritizoval třeba opoziční zastupitel Patrik Nacher (ANO). Podle něho by měl být brán zřetel jednak na to, že lidé by při pohybu po městě měli v této výjimečné době využít spíš osobní dopravu a ne MHD, a také na to, že vybírat parkovné od lidí, kteří například jedou pomoci blízkým, není dobré.

    Jenže argument magistrátu zní, že zástupci záchranné služby na krizovém štábu město požádali, aby dočasné zrušení placeného stání nezavádělo. Na jaře údajně měli problémy s průjezdností ulic a s parkováním u domovů pacientů. V Praze 6 přitom v nouzovém stavu přibyla místa, kde se za stání platí, a to začátkem listopadu na Hanspaulce a koncem na Ořechovce.



    Nepřehlédněte