Chicago je město Čechů, máme tam dokonce i vlastní hřbitov

18.8.2022
Jaroslav Svoboda

Chicago je známé velkou koncentrací Čechů žijících v USA. Už ale není tak známá skutečnost, že kromě českých spolků se ve městě v Illinois nachází i český národní hřbitov. Na tom našli místo posledního spočinutí nejen významné osobnosti, ale i oběti trestných činů a dopravních neštěstí.

Český národní hřbitov založila komunita chicagských Čechoameričanů v roce 1877. Přímým impulsem k tomuto byla jedna smutná událost, jaká jiná vlastně? Češce katolického vyznání Marii Šilhankov byl odepřen pohřeb na několika chicagských hřbitovech, protože se před smrtí údajně nevyzpovídala. Česká komunita se proto tehdy rozhodla pořídit vlastní hřbitov, který by měla pod kontrolou a mohla tak určovat pravidla pohřbívání. Byla samozřejmě limitována americkými zákony.

Pro tento účel komunita zakoupila původně padesátiakrový pozemek. Později se hřbitov rozrostl do dnešní rozlohy 126 akrů. Dnes je hřbitov zařazen na Národní seznam historických míst.

Texas – země kanibalů, o kterou soupeřilo několik států

Na hřbitově najdeme hroby Antonína Čermáka, chicagského starosty českého původu, který zemřel v roce 1933 při atentátu, Otto Kernera staršího, soudce a nejvyššího žalobce státu Illinois, který zemřel v roce 1952, Elsie Paroubek, která se stala ve svých pěti letech zavražděnou obětí únosce nebo Pavla Albieriho, česko-amerického spisovatele, básníka a novináře. Místo posledního spočinutí zde našly i oběti převržené lodi Eastland, která se potopila v roce 1915.

Významným prvkem hřbitova je výrazná vápencová budova se vstupní branou. Jsou zde i památníky na Čechoameričany padlé v Americké občanské válce, ve Španělsko-americké válce i v obou světových válkách, které byly zbudovány v letech 1889, 1926 a 1952.


Témata:

Nepřehlédněte