• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Chladné počasí prospělo sběru hroznů na ledové víno

  4.12.2023
  Simona Knotková

  Poslední hrozny ve vinohradu určené na ledové víno v pondělí ráno vyrazili sbírat vinaři ze Chateau Valtice v Dolních Dunajovicích na Břeclavsku. V minus 12 stupních Celsia šli do vinohradu v 5:00, pro sběr ledového vína musí být alespoň sedm stupňů pod nulou.

  „Nechali jsme zrát hrozny odrůdy Veltlínské zelené na viniční trati o rozloze 1,5 hektaru. První prosincový týden je pro sběr obvyklý, výjimkou byl loňský rok, kdy potřebný mráz přišel až 18. prosince, o rok dříve nepřišel vůbec,“ poznamenal David Šťastný ze Chateau Valtice.

  Sběrači v průběhu 3,5 hodiny posbírali osm tun hroznů, jejichž cukernatost překračuje 40 stupňů, což vinaři hodnotí jako výborné. Vzhledem k nízké výlisnosti očekává vinařství, že z hroznů získá 2000 litrů ledového vína a na trh nabídne 10 000 lahví o objemu 0,2 litru.

  Zmrzlé hrozny putují po sesbírání přímo do lisu v otevřené hale, aby ani při velmi pomalém lisování nerozmrzly. Při lisování se neustále měří cukernatost a když začne klesat, lisování se zastaví. Hlavními podmínkami pro výrobu ledového vína je ruční sklizeň při teplotě minimálně minus sedm stupňů, hrozny nesmí při lisování rozmrznout a cukernatost moštu nesmí klesnout pod 27 stupňů.

  Ledové víno zpracovává minimum vinařů. Nechávat po vinobraní hrozny na keřích a čekat na první velký mráz je totiž riziko – může se zhoršit kvalita hroznů, ohrožuje je například plíseň. V Chateau Valtice proto na mráz každoročně čekají jen do období těsně před Vánoci. Pokud to té doby nepřijde mráz vhodný pro sklizeň ledového vína, posbírají hrozny ještě před obvyklou vánoční oblevou a vylisují z něj výběr z cibéb, který se vyznačuje také vysokou cukernatostí.

  Kvůli malé výlisnosti hroznů, která se pohybuje okolo 20 procent, patří ledové víno k těm dražším. Stáčí se jen do malých lahví o objemu 0,2 až 0,3 litru a cena jedné lahvičky obvykle začíná na 350 korunách.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte