„Chléb chudých“ pro zdraví, krásu, chuť i dobrou náladu

11.3.2020
Petr Matura
Další fotky

Již staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak se dozvídáme z dějin, například řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. V dobách dřívějších byly jedlé kaštany využívány rovněž jako platidlo. V současnosti jsou však opět nasládlé plody kaštanovníku ve stále větší oblibě.

Kaštanovník jedlý, nazývaný rovněž kaštanovník setý, dorůstá do výšky 20 – 25 metrů a dožívá se věku 500 až 600 let, v některých oblastech i déle. Ve střední Evropě pak kolem 200 let.

Sléz maurský je doslova kouzelná bylina. Léčí tělo, barví látky a navíc báječně chutná

Kaštanovník patří mezi silné alergeny, neměl by tedy být vysazován v obytných čtvrtích, ale spíše v lesích, sadech a hájích. Na rozdíl od této skutečnosti jsou však jeho plody známé jako jedlé kaštany výbornou alternativou pro lidi alergické na ořechy.

Jedlé kaštany jsou považovány za jeden z nejlepších zdrojů komplexních sacharidů, podobně jako i brambory. Jedlé kaštany však mají vyšší energetickou hodnotu než právě brambory. Obsahují rovněž vitamín C, jsou bohatým zdrojem vitamínů B1, B2 a B6 a vzhledem k nízkému obsahu cukru jsou též uváděny jako vhodná součást stravy kupříkladu i diabetiků. Vyšší podíl draslíku a minimální obsah sodíku je činí potravinou doporučovanou taktéž lidem se zvýšeným krevním tlakem. Jedlé kaštany jsou mimo jiné rovněž využívány jako poměrně bohatý zdroj vlákniny.

Jahody zatočí s cholesterolem a zkrotí chutě na sladké. Co dalšího červené ovoce umí?

Kaštany prý blahodárně působí na naši nervovou soustavu, příznivě ovlivňují naši paměť a podílejí se i na kvalitě vlasů. Mají rovněž posilovat svaly, takže jsou doporučovanou potravou pro sportovce.

V kuchyni je kromě pečení můžeme též grilovat, dusit a smažit, a to jak na sladký, tak i na slaný způsob.

V Itálii a ve Francii se z jedlých kaštanů vyrábí alkohol a na Korsice a ve Švýcarsku je dokonce v oblibě tamní kaštanové pivo. Američané si zase zřejmě neumějí představit svého oblíbeného tradičního krocana bez kaštanové nádivky.

FOTO: Chléb chudých

Chléb chudých - kaštanChléb chudých - KaštanovníkChléb chudých - kaštanChléb chudých - kaštanChléb chudých - kaštan
Další fotky
Chléb chudých - kaštanChléb chudých - kaštanChléb chudých - Kaštanovník setýChléb chudých - Rozšíření kaštanu setého

A co se uskladnění jedlých kaštanů týče, doporučováno je jejich zamrazení, neboť po rozmrazení si stále zachovávají svoji původní chuť.Nepřehlédněte