Chlouba města málem zanikla. Karafiáty ke Klatovům neodmyslitelně patří

Další fotky

Karafiáty se v západočeských Klatovech pěstují déle než dvě staletí. Božskou květinu, jak nazval karafiát švédský botanik Karl Linné, začali klatovští zahrádkáři pěstovat po skončení napoleonských válek.

V historii města zůstane navždy zaznamenán rok 1813, kdy se po napoleonských válkách vrátil do rodného města rytmistr František Volšanský. Z francouzského města Nancy přivezl semínka drobnokvětého karafiátu. Dosud neznámou květinu představil klatovským měšťanům, a tak se do pěstování pustili i cvočkař Jan Pirner, mlynář Josef Formánek či majitel zahrady v lázni u Klatovky Matěj Stránský. Zajímavé je, že ušlechtilou květinu nepěstovali odborníci – zahradníci, nýbrž amatéři, kteří s nevšední pílí věnovali květinám veškerý svůj volný čas.

Hostinský a pomolog Michael Bullmann jako první začal s karafiáty obchodovat. V roce 1831 zaslal první karafiáty do Itálie, Německa, Švédska a Anglie. V roce 1840 objednal sto kusů sazenic císařský zahradník Schönbrunnu.

Aby letničky krášlily balkon až do podzimu

Díky píli amatérských zahrádkářů byly Klatovy již od 19. století známy jako město karafiátů.

V roce 1891 sklízí klatovské karafiáty první triumf na pražské jubilejní výstavě a jejich pěstitelé jsou vyzváni vídeňskými kolegy, aby se v následujícím roce zúčastnili výstavy vídeňské, kde své pražské vítězství obhájili a zvítězili nad vystavovateli z Německa i Francie. Klatovské karafiáty slaví úspěchy i na dalších zahraničních výstavách (1893 v Bruselu, 1894 v Antverpách, 1995 v Amsterodamu).

V roce 1901 se výstava karafiátů v Klatovech konala již za velmi skromné účasti, neboť karafiáty té doby byly napadeny plísní karafiátovou, a to nejen v Klatovech, ale i ve Francii a v Německu. K dovršení katastrofy vypukla první světová válka. Pěstitelům se více vyplatila raná zelenina, a tak se již počítalo se zánikem chlouby města – klatovského karafiátu. Ale všemocná příroda rozhodla, karafiáty ozdravěly a rok 1930 byl další vzpruhou pro jejich pěstování. Již v následujícím roce byla uspořádána velká výstava karafiátů u klatovské Masarykovy školy.

Sedmikráska nosí štěstí a je malý zázrak i v kuchyni

Dalším úskalím byla druhá světová válka a okupace, ale klatovské karafiáty přečkaly i toto období.

V roce 1954 byl v Klatovech ustaven svaz zahrádkářů – pěstitelů klatovských karafiátů, který navázal na úspěchy svých předchůdců a každý rok pořádá ve svém areálu v Hostašově ulici výstavy.

V letech 1957 a 1958 se uskutečnily výstavy v Karlových Varech. V roce 1961 získali pěstitelé klatovských karafiátů dvě stříbrné medaile na výstavě květin v Erfurtu. V druhé polovině devadesátých let se klatovští pěstitelé se svými karafiáty zúčastnili tří celonárodních výstav Květy v Lysé nad Labem a v roce 2001 výstavy Natur v Chamu. V roce 2014 sklidily klatovské karafiáty úspěch na světové výstavě v Deggendorfu.

FOTO: Karafiáty ke Klatovům neodmyslitelně patří

Karafiáty ke Klatovům neodmyslitelně patří - karafiatKarafiáty ke Klatovům neodmyslitelně patří - karafiatKarafiáty ke Klatovům neodmyslitelně patří - Klatovský karafiátKarafiáty ke Klatovům neodmyslitelně patří - Klatovský karafiátKarafiáty ke Klatovům neodmyslitelně patří - Klatovský karafiát
Další fotky
Karafiáty ke Klatovům neodmyslitelně patří - Klatovský karafiátKarafiáty ke Klatovům neodmyslitelně patří - Předseda Českého svazu zahrádkářů v Klatovech pan PošefkaKarafiáty ke Klatovům neodmyslitelně patří - karafiatKarafiáty ke Klatovům neodmyslitelně patří - karafiat

A pokud byste chtěli klatovský karafiát vypěstovat, můžete si koupit sazenice na výstavě, která se koná v první polovině července v období klatovské poutě. Pouť se uskuteční i letos, díky letošní epidemiologické situaci však bude mnohem komornější. Pokud byste chtěli karafiáty pěstovat, ale do Klatov máte daleko, neváhejte kontaktovat Český svaz zahrádkářů v Klatovech. Rádi vám sazenice zašlou a zodpoví veškeré dotazy, jak božskou květinu úspěšně pěstovat.

 

Dnes, 16:03
Což je vlastně až neuvěřitelné, když uvážíme množství, brutalitu a především zvláštní provedení trestných činů....
Dnes, 14:00
Pamatovat si filmové hlášky je oblíbeným sportem, či koníčkem mnoha lidí. Soutěží mezi sebou, zkoušejí...
Dnes, 11:30
28. června jsme si připomněli 106. výročí zavraždění následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Jeho...
Dnes, 10:03
Jednotný konsensus, kde se vlastně nachází geografický střed Evropy, neexistuje. Záleží na použitých metodách výpočtu...
Dnes, 09:03
Nanočástice jsou pouhým okem neviditelné, přesto zásadně proměňují svět kolem nás. Jejich využití se šíří...
Dnes, 08:11
Pevný střed těla je velmi důležitý. Můžeme se díky tomu dobře pohybovat, správně sedět, nepotřebujeme...
Včera, 18:35
Že zdraví člověka začíná a končí ve střech je známá věc, o které snad už...
Včera, 18:00
Do pražských a brněnských letních kin míří šestý ročník filmové přehlídky DAS SOMMERKINO. V průběhu...
Včera, 16:59
Lidé úvěry od stavební spořitelny využívají převážně na rekonstrukce nebo na pořízení nového bydlení. Jejich...
Včera, 16:19
Rostliny se rozmnožují dvojím způsobem. Při tzv. nepohlavním množení, jako je například pomocí cibulek, hlíz,...
Reklama