Chtěl se zchladit kolou. Příliš rychle vypitý nápoj ho zabil

12.10.2021
Simona Knotková

Čínští lékaři popsali případ muže, kterého údajně zabila nevhodná konzumace Coca-Coly. Osudným se mu konkrétně stalo její příliš rychlé vypití.

Dvaadvacetiletý muž byl převezen do nemocnice v Pekingu poté, co během deseti minut vypil litr a půl Coca-Coly. Kromě bolesti břicha ho trápila zvýšena teplota, nízký tlak a rychlý srdeční rytmus. Tomografie odhalila rozsáhlou pneumatózu (plynatost) ve vrátnicové žíle. Lékaři jsou názoru, že komplikaci způsobilo právě rychlé vypití velkého množství nápoje. Celou studii zveřejnili v žurnálu Clinics and Research in Hepatology and Gastroenterology.

Coca Colu nemusíte jen pít. Známe 17 chytrých triků, jak černý nápoj využít v domácnosti

„Plyn se začal nejprve hromadit ve střevním traktu. Náhlé zvýšení tlaku ve střevech následně vedlo k akumulaci plynu ve vrátnicové žíle,“ píší autoři medicínského textu.

Játra z toho důvodu nebyla dostatečně okysličována. Pacientovi byla ihned nasazena léčba, ale jeho stav se nelepšil. Po 18 hodinách od začátku terapie zemřel.

Třetí století Coca-Coly. 14 zajímavostí a 1 vtip o nápoji, který se stal symbolem Ameriky a svobody

Ne všichni odborníci souhlasí s čínskými lékaři, kteří za hlavního viníka označují kolu. Biochemik Nathan Davies z University College London je kupříkladu názoru, že se mohlo jednat spíše o bakteriální infekci, která způsobila vytvoření plynových kapes.

Zdroj: Clinics and Research in Hepatology and GastroenterologyNepřehlédněte