Cifršpióni jdou po akciích ruského poslance v ČKD Blansko

20.5.2022
Jan Štoll

Finanční analytický úřad předběžným opatřením zmrazil akcie ruského poslance Andreje Trifonova ve společnosti ČKD Blansko Holding. Informovala o tom Česká televize (ČT), podle níž poslanec figuruje na seznamu sankcí Evropské unie proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu.

Ministerstvo financí potvrdilo, že Finanční analytický úřad (FAÚ) zahájil se společností ČKD Blansko Holding úkony správního řízení. „Z důvodu probíhajícího správního řízení nemůžeme v tuto chvíli záležitost blíže komentovat,“ uvedl mluvčí Tomáš Weiss.

„FAÚ (…) oznamuje zahájení řízení podle sankčního zákona o posouzení, zda deset kusů kmenových akcií na jméno, vydaných společností ČKD Blansko Holding, jejichž vlastníkem je společnost Ťažmaš, má být považováno za majetek, na který se vztahují mezinárodní sankce. (…) Společnosti Ťažmaš se přikazuje zdržet se jakéhokoliv převodu, přeměny nebo použití předmětných akcií,“ citovala ČT z usnesení FAÚ.

Případ podle ČT prověřuje i Národní centrála proti organizovanému zločinu, která má podezření, že se ruský politik snažil sankce obejít a před několika týdny se pokusil vyvést část majetku. „V obecné rovině mohu potvrdit, že náš útvar se touto věcí zabývá,“ uvedl mluvčí centrály Jaroslav Ibehej.

ČKD Blansko Holding podniká v hydroenergetice a strojírenském odvětví, dodává mimo jiné komponenty pro vodní elektrárny. Podle televize Trifonov společnost přímo nevlastní, jejím jediným akcionářem je ruská firma Ťažmaš. Krok Finančního analytického úřadu však ruského poslance s podnikem propojil. Trifonov dříve seděl v jeho dozorčí radě. Web Seznam Zprávy v březnu uvedl, že se sice z vedení stáhl, ale podnik zůstal prostřednictvím Ťažmaše pod kontrolou jeho příbuzných.

Zmrazování ruského majetku je součástí sankcí vůči Rusku za to, že na konci února zahájilo invazi na Ukrajinu. Se zmrazeným majetkem jeho majitelé nemohou nakládat. ČT uvedla, že Trifonov se dostal na evropský sankční seznam poté, co se jako ruský poslanec připojil k výzvě, aby ruský prezident Vladimir Putin uznal nezávislost separatistických území na východě Ukrajiny.

sto/ČTK


Témata:

Nepřehlédněte