Císařský salonek na nádraží v Mariánských Lázních se na tři dny otevře veřejnosti

17.9.2021
Roman Kořinek

„Salonek v Mariánských Lázních je běžně zavřený, ale otvírá se pro veřejnost právě například v rámci Dnů železnice, Dnů Evropského kulturního dědictví nebo při důležitých jednáních či návštěvě, případně po domluvě, jak nám sdělil zástupce Českých drah Vladimír Omelka. Salonek vešel ve známost díky světoznámé schůzce krále Eduarda VII. (navštívil Mariánské Lázně celkem devětkrát) s císařem Františkem Josefem I. 16. srpna 1904. Král, oděn do rakouské maršálské uniformy, očekával císaře v nádražním salonku,“ vysvětluje Elena Sorokina, PR manažerka lokální destinační agentury KIS Mariánské Lázně.

Podle jejich dalších slov mohou návštěvníci v salonku vidět původní nástěnné hodiny z konce 19. století, obdivovat dochovaný štukový strop, zlatem zdobený kachlový krb (dar saského krále Alberta a jeho manželky Karoly), původní sekretáře a komody, secesní židle, jakož i vzácný secesní lustr se čtyřmi postranními svítidly.

„Tímto místem poté prošla ještě řada známých hostů, například šáh Muzzefir-Eddin, vídeňský skladatel Johann Strauss či spisovatel Mark Twain. Salonek bude návštěvníkům zpřístupněn celý víkend od pátku do neděle. Připraveny jsou i komentované prohlídky,“ dodala Elena Sorokina s tím, že vstupné je zdarma.

Zdroj: vz

 Nepřehlédněte