Citron jako superpotravina, která umí zázraky. Na co všechno tato kyselá bomba pomůže?

6.6.2018
Edit Doležalová
Další fotky

O tom, že je součástí našich kuchyní již nemalou dobu, není pochyb. Je výborný při výrobě salátů, dochucení omáček, polévek a neodmyslitelně patří k výbornému čaji, domácí limonádě či výrobě polev na moučníky a dezerty a famózních džemů a marmelád.

Lipový květ jako lahodné sedativum. Pohladí nervy a ještě po něm omládnete

Představíme vám ho tak trochu do hloubky a na vás je, jestli mu dáte ještě větší prioritu u vás doma a ve svém zdraví prospěšném jídelníčku.

Odkud pochází a jde pěstovat i u nás?

Citrony údajně pocházejí z jihovýchodní Asie.

Citrusy obecně z řad citroníků pocházejí ze subtropů, ale citrus lze vypěstovat i u nás v Česku v mírném pásmu, a to převážně ve sklenících či doma při pokojových teplotách. Ideální jsou slunné, závětrné balkony. Ve velké míře se pěstuje na jihu Itálie. Tamní citrony mají velké plody obalené velmi silnou kůrou.

Celer už dávno nepatří jen pod svíčkovou. Zatočí s depresemi a působí jako silné afrodiziakum

Léčivé účinky citronu

  • Posiluje imunitní systém a obranyschopnost organismu
  • Pomáhá při zažívání a redukuje kyselé prostředí v trávicím prostředí
  • Zabraňuje krvácení z dásní
  • Posiluje tepny
  • Posiluje vlasy, pokožku a nehty
  • Zvyšuje výkonnost celkově, nejvýrazněji při pravidelném užívání
  • Působí preventivně proti křečovým žilám
  • Působí proti rakovinnému bujení
  • Reguluje vysoký krevní tlak

I kůra má svůj význam

Kůra tohoto plodu pomáhá odvádět z organismu kyselinu močovou, proto je velmi vhodným prostředkem proti revmatismu, artróze, dně. Dále pomáhá snižovat krevní tlak, zabraňuje vzniku sraženin, kornatění tepen, posiluje játra a žlučník.

Vnitřní citronová kůra – albeno, je bohatá na rostlinný antioxidant (bioflavonoid) citrin, který účinně posiluje a snižuje bolestivost stěn žil a vlásečnic. Může být tedy účinnou pomocí i prevencí křečových žil. V kůře je také obsažena látka limonen, ta prokazatelně působí proti růstu nádorů.

Šťáva z citronu je životabudič organismu

Citrony obsahují éterické oleje, které pomáhají rozpouštět žlučové kameny, mají antibakteriální účinky a snižují horečku. Pití citronové šťávy a její přidávání do rozličných salátů pročisťuje játra i ledviny. Citronová šťáva odstraňuje usazené soli z organismu. Při dně a jiných kloubních potížích se doporučuje každodenní pití zředěné šťávy z citronů a potírání kostních výrůstků.

Citronová šťáva kupodivu funguje na překyselený žaludek

Citronová šťáva ač je kyselá, tak v organismu působí zásaditě a citron neutralizuje nadměrnou produkci kyseliny chlorovodíkové v žaludku (triviální název – kyselina solná). Tím pádem může být i účinný pomocník při pálení žáhy. Při překyseleném žaludku užíváme 3x denně 1 čajovou lžičku čerstvé citronové šťávy.

Zubní kámen a krvácející dásně

Citronová šťáva je sama o sobě úžasný prostředek pro čištění zubů. Pokud namáčíte kartáčky do zředěné citronové šťávy, budete mít čisté kartáčky i zuby. Citronová šťáva je rovněž výborná při zánětech dutiny ústní. Čerstvou šťávu si po dobu pěti dní několikrát denně vyplachujte ústa. Potíráním dásní čerstvou šťávou z citronu zastavíte krvácení dásní a podpoříte její zpevnění. Pozor, kyselina citronová změkčuje sklovinu, po výplachu úst počkejte alespoň 20 minut, aby citron působil na dásně, než si vyčistíte zuby. Dokáže potlačit i zápach z úst.

Osvědčené a jednoduché citronové recepty

Ranní nápoj
Tímto prohřívacím, zásaditým a očistným nápojem můžeme začínat každý den.
Potřebujeme: 2 dl vroucí vody, 1 lžičku citronové šťávy
Postup: Obě ingredience smícháme, nápoj popíjíme nalačno.

Citronovo-mátový nápoj na podrážděný žaludek
Ingredience: 1 lžička máty, 1 lžička citronové šťávy, 2 dl vroucí vody
Postup: Mátu přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat, poté přecedíme a přilijeme šťávu z citronu. Hotový nápoj popíjíme po douškách.

Očistná citronová kúra
Tato kúra je výborným přírodním prostředkem na vyčištění organismu.
Ingredience: 3 dl čisté neperlivé vody a 1 lžíce čerstvé citronové šťávy (nejlépe v bio kvalitě). Postup: Obě ingredience smícháme, nápoj popíjíme 3x denně po douškách po dobu 14 dní.

Citronovoolivový budič

Jediné, co potřebujete udělat, je zkombinovat olivový olej a citronovou šťávu.

Budete na to potřebovat přibližně 1 polévkovou lžíci olivového oleje a čerstvou šťávu z 1 citronu. Nalijte je spolu do misky a lžičkou dobře zamíchejte. A to je vše!

Uvedenou směs si pak rozdělte na 3 až 4 části a konzumujte v průběhu dne, nejlépe před jídlem na prázdný žaludek.

Každý den si připravte čerstvou směs.

Tak tedy přejeme, ať vám nejenom chutná, ale i prospívá.

FOTO: citron

citron - citron_1citron - citron_2citron - citron_3citron - citron_4citron - citron_5
Další fotky
citron - citron_6citron - citron_7citron - citron_8citron - citron_9


Nepřehlédněte