Cizinci stále víc jezdí za prací do Česka. Co je hlavním důvodem?

Cizinci tvoří zhruba 15 procent zaměstnanců v Česku. Za poslední desetiletí se podíl zahraničních pracovníků na českém trhu práce téměř ztrojnásobil. Zaměstnanců ze zahraničí přibylo ve všech odvětvích. Koronavirová krize loni růst jejich počtu přerušila, ale jen dočasně. 

„Je důležité si uvědomit, že bez cizinců by v Česku zaměstnanost vůbec nevzrostla. Za období let 2010 až 2019 nám tady přibylo 407 tisíc zaměstnanců-cizinců a českých zaměstnanců přitom 63 tisíc ubylo. Má to samozřejmě demografické důvody,“ uvedl Holý. Česká společnost stárne. Ubývá lidí v aktivním věku, přibývá seniorů.

V roce 2010 pracovalo v Česku zhruba 215 400 zahraničních zaměstnanců. Tvořili 5,5 procenta ze 3,89 milionu zaměstnanců v Česku. Na konci roku 2019 mělo zaměstnání v ČR téměř 621 900 lidí z ciziny. Podíl vzrostl na 14,7 procenta. Zaměstnanců bylo celkem 4,23 milionu.

Nezaměstnanost letos poroste, tvrdí ekonomové. Bez státní podpory bude ještě hůř

V řadě odvětví tvořili cizinci před koronavirovou epidemií výraznou část pracovní síly. V zemědělství a lesnictví jejich podíl od roku 2010 vzrostl z necelých čtyř procent na 17 procent. V ubytování, stravování a pohostinství představovali čtvrtinu zaměstnanců. Před desetiletím to bylo necelých šest procent.

Ve stavebnictví od roku 2010 podíl vzrostl ze 14 na 28 procent. V odvětví administrativních a podpůrných činností, kam spadají podle Holého agentury práce, tvořili cizinci předloni 54 procent zaměstnanců. V roce 2010 to byla desetina. Ve zpracovatelském průmyslu se podíl zvedl ze šesti na téměř 16 procent. V roce 2010 průmyslové podniky zaměstnávaly 66 tisíc cizinců, předloni 178 700.

Vysoká nezaměstnanost i úbytek obyvatel. V Ústeckém kraji řeší dlouhodobě

Podle Holého Češi přicházeli v posledním desetiletí do oborů vzdělávání, zdravotní a sociální péče, vědy a informačních a komunikačních činností. „Všechna tato odvětví jsou zajímavá tím, že tam je potřeba více kvalifikované práce, tedy kvalifikovanější lidé,“ uvedl Holý. Dodal, že každý třetí cizinec pracoval v Česku na pomocných a nekvalifikovaných pozicích. Téměř 23 procent pak obsluhovalo stroje a zařízení či se věnovalo řemeslu.

„Dominantně cizinci směřují tam, kde není důležitá jazyková bariéra, to znamená do dělnických profesí,“ uvedl Holý. Podotkl, že v Česku je ale i skupina vysoce kvalifikovaných expertů ze zahraničí, a to třeba v oboru informačních technologií.

Úřady práce na konci roku 2019 evidovaly 621.870 zahraničních zaměstnanců. Za poslední rok i přes covidovou nákazu tak počet sil z ciziny zhruba o 22 300 vzrostl. Na konci roku 2020 bylo v Česku 644 164 zaměstnanců ze zahraničí.

Cizinci či rodiny s dětmi stále čelí diskriminaci. Jak vysoké pokuty inspekce uděluje?

Koronavirová epidemie je v Česku od začátku loňského března. Za první pololetí se počet zaměstnaných cizinců snížil téměř o 20 tisíc, klesl na 602 315. Od července znovu rostl. V listopadu v zemi mělo zaměstnání 660 601 cizinců, tedy zhruba o 58 tisíc víc než v červnu. Za poslední měsíc roku pak na českém trhu práce zas ubylo asi 16 400 pracovních sil ze zahraničí.

„Příchod koronaviru přerušil trend zvyšování počtu zaměstnaných cizinců asi dočasně,“ uvedl Holý.

Téměř třetinu zahraničních zaměstnanců tvořili v roce 2019 Slováci a skoro čtvrtinu pak Ukrajinci. Sedm procent zahraničních sil bylo z Polska, sedm procent z Rumunska a šest procent z Bulharska. Tři procenta zaměstnanců z ciziny pocházela z Ruska a dvě procenta z Vietnamu. Zatímco počet lidí z EU na českém trhu práce plynule roste, cizinci ze zemí mimo sedmadvacítku reagují podle Holého na ekonomický vývoj. V krizi jejich počet klesá, v konjunktuře se zvyšuje.

adp/ČTK

Dnes, 12:03
Zákaz přejíždění mezi okresy činí problémy některým menším obcím na jižní Moravě, které leží na...
Dnes, 04:00
Vláda schválila pro březen a duben zvýšení nemocenské ze 60 na sto procent výdělku a...
Dnes, 04:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 04:00
Karel Habětínek byl právníkem, docentem vídeňské univerzity, kde zastával i funkci děkana, kromě toho byl...
Včera, 15:35
Domovina palem je sice v tropech a subtropech, ale některé lze pěstovat i v našich...
Včera, 14:58
Autoservisy dnes přes zpřísněné vládní omezení otevřely. Předávání vozů se zákazníky však probíhá mimo provozovny...
Včera, 13:25
Každou sekundu zde shoří sedm set milionů tun vodíku. Popelem je hélium a nepatrný, nicotný...
Včera, 11:33
V pátek schválená protiepidemická opatření nebudou pro výrazné zlepšení situace stačit, uvádí Centrum pro modelovaní...
Včera, 11:15
Skákavka, pavouk, který kromě naprosto dokonalých očí, které mu dopřávají jeden z nejlepších zraků mezi...
Včera, 10:41
Sám prošel Jedličkovým ústavem jako žák a po absolvování vysoké školy se do něj vrátil...
Včera, 08:30
Čtrnáctkrát trestaný recidivista se chodíval do třešňového sadu obnažovat před dětmi často. Když ale narazil...
Reklama