Vysoká nezaměstnanost i úbytek obyvatel. V Ústeckém kraji řeší dlouhodobě

3.8.2020
Redakce

Nyní v kraji vládne osmým rokem Oldřich Bubeníček (KSČM). Jde o prvního komunistického hejtmana od zavedení krajských správ v zemi. KSČM je v koalici s ČSSD a SPD-SPO.

Kraj se po vysídlení Němců dlouhodobě potýká s řadou problémů. Krajské město Ústí nad Labem, ale také třeba Most či Litvínov, sužují sociálně vyloučené a problémové lokality. Řešení situace slibuje ve svých programech hned několik stran a politických uskupení, které se chtějí zapojit do podzimních krajských voleb.

V regionu je také dlouhodobě vysoká nezaměstnanost. Čelo žebříčku kraji patřilo od roku 1995 do roku 2017, kdy region předběhl Moravskoslezský kraj. Dříve byla vysoká nezaměstnanost přisuzována hlavně množství lidí, kteří v regionu pobírají sociální dávky. S žebříčkem teď hýbá i propouštění kvůli koronaviru, které oznámilo v kraji několik firem.

V polovině roku 2011 žilo na severu Čech víc než 836 000 lidí, od té doby jejich počet trvale klesá. Za poklesem počtu obyvatel v celém regionu stojí větší počet zemřelých než těch, kteří se narodili, a více lidí, kteří se z regionu stěhují jinam.

vera/čtk

Vyhlídku v Ústí nad Labem opakovaně ničí vandalové. Nainstalovali tam fotopastiNepřehlédněte