Co dělá v hudbě úspěch? Když máte kolem sebe prima lidi, vzpomíná na své velké písně Marie Rottrová

26.12.2020
Daniela Hatinová

Marie Rottrová v letech svých největších úspěchů pevně odolávala nabídkám žít a působit v Praze. Zůstávala věrná Ostravě, kde se v Hrušově narodila do hudební rodiny. A přesto dnes blízko Prahy žije. Ale než se sem nastěhovala, jeden čas pobývala ve Stuttgartu, kam se přestěhovala za  svým druhým manželem, podnikatelem v oboru hudebních nástrojů a hudebnin. Ať si o ní přečteme cokoliv, vždycky narazíme na hudbu i rčení, že jablko nepadá daleko od stromu. Vladimír Rottr, její otec,  byl skladatelem, varhaníkem a sbormistrem v jedné osobě a paní Rottrová zpěvačkou. První manžel Vlastimil Kučaj, pilot, byl samozřejmě také hudebník. A oba její synové, Vít a Martin, jsou dnes hudebními skladateli.

 

Česká Aretha Franklin

Marie už jako malá jezdívala do Prahy, kde jí teta přehrávala na gramofonu slavné opery. Už tehdy byla přesvědčená, když slyšela neteř hrát na klavír a zpívat s Emou Destinovou, že jednou bude zpěvačkou.  A strefila se. Akorát si neteř vybrala za žánr místo opery beat a soul. Ale nebylo to hned. Po maturitě Marie chtěla jít na práva a když ji nevzali, protože neměla ten správný dělnický profil, šla pracovat do ostravské spořitelny. Práce s lidmi ji bavila, měla výborné komunikační schopnosti, ale po hudbě se jí začalo stýskat, a tak začala  ve svém volném čase zpívat s různými kapelami, potom s prvním manželem působili ve skupině Majestic.

Zpěvačka se sametovým hlasem a náročným repertoárem. Jitka Zelenková slaví jubileum!

Na profesionální dráhu si musela ještě chvíli počkat, ale rozhodně to byla dobrá průprava stejně jako zpívání na plesech, tanečních večerech i o čajích. Ten úplně největší rozjezd způsobil  2. beatový festival 1969 v Praze, na kterém se představila jako beatová i soulová zpěvačka s ostravskou kapelou Flamingo. Skupinu si tehdy méně zasvěcení posluchači často pletli se skupinou Flamengo, ale po tomto festivalu měli všichni naprosto jasno nejen kdo je kdo co se týče kapel, ale také  kdo je Marie Rottrová, která se stala velkým objevem a Zpěvačkou roku. Hudební kritici a publicisté nešetřili chválou na adresu jejího vybroušeného citu pro čistý styl, rytmiku a frázování, temperament, eleganci a vkus na dobré skladby i texty. A nasadila si laťku opravdu dost vysoko. Vzorem jí byla královna soulu Aretha Franklin. Začali jí proto říkat “Lady soul“  či „česká Aretha Franklin“.

Textaři pro ni hledali velký song

Zpěvačka k tomu dnes skromně říká: „Vždycky jsem měla štěstí na výborné lidi kolem sebe.“ A tím hovoří o frontmanovi Flamenga a skvělém trumpetistovi Richardu Kovalčíkovi a o Vladimíru Figarovi, aranžérovi a potom kapelníkovi  této skupiny (později název Plameňáci). Také ale o beatovém zpěváku Petru Němcovi a samozřejmě o svém prvním manželovi Vlastimilu Kučajovi, který pro ni skládal hudbu i poté, co spolu již partnery nebyli a ona přešla z Majesticu do Flamenga. Stala se profesionální zpěvačkou. Skupina Flamingo tvořila základ Ostravského rozhlasového orchestru, což byla ohromná příležitost se  dostat co nejblíž k posluchačům českých rádií. Velkou oblibu si královna popu  získala i pořadem Divadélko pod věží. Marie Rottrová byla vždy všestrannou zpěvačkou.

Zpěvačka Zuzana Stirská nabírá sílu v Davli a slaví 20 let spolupráce s gospelovým souborem

Věnovala se nejen zpěvu, ale také hře na klavír, dovedla si také písničku složit, když bylo třeba, a svůj pořad odmoderovat.  A takové ženy mají v populární hudbě u nás i v zahraničí úspěch. To vycítili i textaři a předháněli se, kdo pro ni bude nejpilnějším „krejčím“.  Jaroslav Wykrent  pro ni například napsal slavné velké songy Lásko a Řeka lásky, Jiřina Fikejzová texty k hitům Hvězda Supernova, Ten vůz už jel, To mám tak ráda, Jarek Nohavica otextoval písně Lásko voníš deštěm, Muž č. 1, Vladimír Čort Tobogán a další hity.

Dvacet let jako na tobogánu

A byl to skutečně tobogán. V 90. letech však přišla další nabídka, tentokrát z jiného soudku. Odjet do Německa, do Stuttgartu, znovu se vdát a stát se pro změnu „paní domu“. Za českoněmeckého podnikatele Jiřího Burgesteina se Marie Rottrová vdala v roce 1987. Tehdy v klidu domácnosti si připomněla svoji tryskovou kariéru, svůj workoholismus, a na chvilku se zamyslila nad tím, zda se věnovala dost i svým dětem.

Kdo by neznal beat? Počesku bigbít. Zrodil mnoho legend, které pokračují v revivalových kapelách.

Přes všechno to vytížení se pro ně snažila vydat ze sebe maximum, což při kariéře tak žádané profesionální zpěvačky není snadné. Ve svých písních i pořadech o tom ostatně všude zpívá, že „láska ženy má mnoho podob“. O tom je i nahrávka Tisíc tváří lásky, kterou na DVD vydala v roce 2008 a za kterou  obdržela platinovou desku. V roce 2010 byla uvedena do Síně slávy Akademie populární hudby a rok nato podnikla turné Vše nejlepší Tour v 15 městech ve velkých halách, také samozřejmě v pražské Tesle Aréně, kde jí  ohromná hala celá tleskala vestoje. V roce 2013 při hlasování v anketě Královna popu serveru iDNES.CZ zvítězila. V roce 2018 vydala souborné CD Lady soul se songy let 1969-1995. Od té doby sice uběhla pěkná řádka roků, to ale nebrání faktu, že za skutečnou českou popovou královnu ji považuje i dnes mnoho jejích pěveckých kolegyň, například  Ilona Csáková a Leona Machálková.

Láska na třetí pokus

Svého životního partnera však musela hledat znovu. Děti už jí vyrostly, z obou jsou dnes, jak jinak, hudební skladatelé. Rozhodla se ještě potřetí vdát, tentokrát za podnikatele Milana Říhu. Tady opět zapůsobila textařka a velká psycholožka Jiřina Fikejzová. Oba osobně znala jako dva velké romantiky, a přitom milovníky rodinného krbu, proto je v roce 2004 seznámila. Papír na to  sice oba romantici nepotřebovali, přesto se před čtyřmi roky spolu vzali. Snad nejvýstižněji vše shrnul a vyjádřil o hudebním i osobním šarmu této velké stálice naší populární hudby náš přední hudební kritik a publicista Jiří Černý: „Kolik odlišných podob ženství umí Marie Rottrová vyzpívat!“Nepřehlédněte