Kdo by neznal beat? Počesku bigbít. Zrodil mnoho legend, které pokračují v revivalových kapelách.

Další fotky

Kdo by neznal Woodstock? Tím naším byl 1. Československý beat festival v roce 1967 v pražské Lucerně, druhý rok přijel Keith Emerson. Stihly se ještě dva. A tečka. Díky Ivanu Rosslerovi se však podařilo pokračování – beatová hudba je prostě nezapomenutelná.

Vezměme to pěkně od počátku. Na prvních  ročnících zaexcelovaly takové legendy jako Michal Prokop Framus Five (Zpěvák roku 1967, 1968), Radim Hladík (Kytarista roku 1967 a 1968), Vladimír Mišík Blue Effect (Skupina roku 1968, o místo se podělila s Matadors), Petr Janda Olympik (Nejprofesionálnější kapela 1968), Jiří Korn Rebels (Skupina 1967), Petr Novák George Beatovens (Skladba roku 1968 Klaunova zpověď), Karel Kahovec, Flamengo,  Komety, Viktor Sodoma (Zpěvák roku 1968) Apollobeat, veteráni Volek, Kaplan Samuels, Pavel Sedláček, Karel Černoch Juventus. Z Moravy zabodovali Synkopy 61 (Skupina 1967), Flamingo s Petrem Němcem, Marií Rottrovou (Zpěvačka 1968) a Hanou Zagorovovou, Hana a Petr Ulrychovi Bluesmen (Hana Zpěvačka roku 1967), ze Slovenska Pavol Hammel Prúdy, Dežo Ursiny Soulmen (Skupina 1967), Ján Lehotský či  Miro Žbirka Modus (Objev roku 1969). Všichni se snažili, aby slávu beatu oslavili.

Beat – to nebyl jen výstřelek několika mániček

Průkopníkem slovenského beatu byli The Soulmen, toho českého Matadors. Devizou byla Hladíkova hendrixovská sólová kytara. Také však úderná baskytara Otty Bezloji, bicí v podání Tonyho Blacka a doprovodná kytara Jana Farmera Obermayera. Skupina měla výborné vokály postupně ve zpěvácích: Karel Kahovec, Vladimír Mišík, Viktor Sodoma. Mezi prvními byly i skupiny Komety, Framus Five, Rebels, Olympik, Synkopy 61, George Beatovens, Flamengo, Apollobeat, Juventus, Bluesmen, The Primitives Group. A ještě o kousek dříve to byli Pavel Sedláček (Semafor, Apollobeat, nyní Cadillac) a Miki Volek Mickey The Samuels.

Beatles. Co o legendárních „broucích“ možná nevíte

Beat – to nebyl jen výstřelek několika mániček. To byl celkový životní styl s vavříny beatlesovské zlaté éry. Přišel s elektrickými kytarami, skupinami, vícehlasem a přímočarými soundy a kytarovými rify. Působily nově, svěže a přirozeně. Beatové skupiny vznikaly hlavně v Evropě, Británii. V českém podání jsme tomu dali název český bigbít. První skupiny to neměly snadné. Lepší to měli popoví zpěváci. Teprve pak se ledy prolomily. Velmi se tehdy líbily písničky v beatovém stylu Karla Gotta, Václava Neckáře, Pavla Nováka, Karla Zicha. Talent pro beat měly Yvonne Přenosilová, Věra Špinarová (česká Janis Joplin), Eva Pilarová (duet Hey Paula s Pavlem Sedláčkem), později Lucie Bílá, Petra Janů, Jana Kratochvílová, Marcela Březinová, Zuzana Michnová, Blanka Šrůmová, Aneta Langerová a Ewa Farna.

Když se hvězdy setkají – je z toho ohňostroj

A co bylo s festivaly po 50 letech v roce 2017? Přišla šestihodinová smršť „veteránů beatu“ v Lucerně. Setkaly se hvězdy z premiérového i dalších dvou ročníků. Například: George Beatovens, Karel Kahovec, Viktor Sodoma, Energit, Vladimír Mišík (vyhrál šest Andělů), Synkopy 61, Martin Kratochvíl, Primitives group, Luboš Andršt. V roce 2018 se navíc v Brně, Sono centru, setkali finalisté nově vyhlášené soutěže Rock pro tento rok: The Gang (Slovensko), Brutus, Continue, Karol Komenda Group, Monna, Penzistor, Edain, v Lucerně pak  Synkopy 61, Pavel Sedláček a Cadillac, Primitives group, Prúdy, Collegium Musicum, Progres 2, Energit, Markýz John, Tichá dohoda, Lešek Semelka, Buttons, Peter Lipa. Hned na to se v klubu na Žižkově sešli „Starci na chmelu“, Slávek Janda, Abraxas, Jasná páka, Plyn, Garáž a trezorová kapela The Plastic People of Universe. Vloni se do finále prosadily formace Bluesberg, Aya, Soupemers, Whatrock, Practicles.

Jak to vidí odborník

Ivan Rossler je zkušený a mnohostranný odborník – rozhlasový i televizní hudební publicista, textař, scénárista, dramaturg i  producent. Těsně před epidemií připravoval v Lucerně setkání legend. „Legendární festival, který se poprvé konal v roce 1967, byl přesně po padesáti letech obnoven. A tak se už potřetí píše jeho novodobá historie. V pražské Lucerně bude tedy 28. 3. 2020 celkem pošesté. Po více než padesáti letech se na tento festival vrací Michal Prokop & Framus Five. V roce 1967 byl na 1. Československém beat-festivalu vyhodnocen jako nejlepší zpěvák festivalu. Michal Prokop je dvojnásobným členem Beatové síně slávy Radia Beat (2007 a 2017) a v roce 2018 vstoupil do Síně slávy cen Anděl. Koncert zahájí legenda osmdesátých let skupina Laura a její tygři: černé kalhoty a funky drive, černé brýle a soulová naléhavost, černé kravaty a jazzová elegance a bílé košile a rocková energie.“

FOTO: Když se legendy opět setkají

Když se legendy opět setkají - George BeatovensKdyž se legendy opět setkají - Karel KahovecKdyž se legendy opět setkají - michal prokop framusKdyž se legendy opět setkají - Vladimír MišíkKdyž se legendy opět setkají - radim hladik Blueeffect
Další fotky
Když se legendy opět setkají - RottrovaKdyž se legendy opět setkají - ulrichovaKdyž se legendy opět setkají - srumova

Měly vystoupit i mnohé další skupiny – AYA ze Žiliny, vítěz loňské soutěže. A také Precedens spojená s všestranným umělcem – hudebníkem, skladatelem, malířem a spisovatelem Martinem Němcem. „Dnes Precedens přichází s ambiciózním koncertním projektem, kterému vévodí fenomenální hlas zpěvačky Ivy Marešové.“ Měl vystoupit Roman Dragoun, brněnský rockman. A bratislavští Bullet Holes, Vítkovo kvarteto.

Beatový festival nebyl jedinou akcí, kterou covidová pandemie zastavila. Například muzejní dění se na čas přestěhovalo do virtuálního světa. Dobrý nápad – bez kultury se žít prostě nedá. Ale beatfest? Ten si musí ještě počkat, vždyť ona autenticita, kterou zázračně čiší, je vždycky jenom o jednom jediném: o živoucím life provedení.

Včera, 17:31
O vztazích na dálku, partnerství, rozchodech, samotě, nevěrách i o čerstvém zamilování. O naději i...
Včera, 15:59
Pod jeho nehybnou, kamennou tváří, uplynulo již nezměrné množství vody. Více jak osm století hledí...
Včera, 14:20
Ptačí peří, složené z jednotlivých per, tělní pokryv ptáků, je velice podobným materiálem jako lidské...
Včera, 12:02
Má váš pes volný přístup na zahradu? Pokud mu život na ní chcete zpříjemnit, učinit...
Včera, 10:29
Jedním z nejvýznamnějších míst, na kterém skončilo mnoho nevinných životů během druhé světové války, byla...
2.8.2020
Zemětřesení lidstvo děsilo od nepaměti. Není asi zcela náhodou, že moderně pojatá věda o zemětřeseních,...
2.8.2020
Po roce 1989 se v této zemi spustila dokonalá keltománie. Není divu, do té doby...
2.8.2020
Lapač snů jsme si v dnešní době oblíbili hlavně jako dekoraci do ložnic a dětských...
2.8.2020
A také vleklá občanská válka. Ta první skončila 2. srpna 1997, další následovala dva roky...
2.8.2020
Konečně můžeme vařit venku! Na chatě, na chalupě, na zahradě, na čundru... Nabízíme vám několik...
Reklama