Beatles. Co o legendárních „broucích“ možná nevíte

19.7.2019
Lukáš Mucha

Jak přišli Beatles ke svému názvu?

V roce 1959 si členové liverpoolské rokenrolové skupiny Johnny and the Moondogs hledali nový a snadno zapamatovatelný název. Vedoucí kapely John Lennon obdivoval americkou popovou skupinu Buddy Holly and the Crickets (Cvrčci). Zkoušel to s různými názvy z říše hmyzu, až dostal nápad. Sám později vyprávěl: „Napadlo mě slovo „beetles“ (brouci). Jen tak z legrace jsem trochu změnil pravopis na „beatles“, aby každý věděl, že jsme beatová kapela.“

Jeden kamarád mu poradil, že by se skupina měla jmenovat Long John and the Silver Beatles (Dlouhý Honza a stříbrní brouci). John Lennon se sice nechtěl stát žádným Dlouhým Honzou, avšak proti Stříbrným broukům nic nenamítal. Když v roce 1960 skupina hrála v Hamburku, zkrátila si název na Beatles.

Láska je nejkrásnější trápení, které tkví v ponížení lidské hrdosti. Nejlepší citáty Johna Lennona

Kdo dal Beatles novou tvář?

V říjnu roku 1961 – bylo to v sobotu odpoledne – vstoupil jakýsi výrostek v černé kožené bundě a džínech do jednoho liverpoolského obchodu s gramodeskami a zeptal se, zda mají desku „My Bonnie“, která byla natočena v Německu. Vedoucí obchodu Brian Epstein se zeptal, kdo ji natočil. „O těch jste určitě neslyšel,“ odpověděl mladík. „Jedna skupina. Říkají si Beatles.“ V pondělí přišly dvě dívky a také se ptaly na onu nezvykle pojmenovanou kapelu. Epstein se začal shánět po bližších informacích. Zjistil, že jde o liverpoolskou skupinu, která se nedávno vrátila z Hamburku a právě vystupuje v místním jazzovém klubu Jeskyně.

O několik dní později scházel Epstein po špinavých schodech do obrovského, spoře osvětleného sklepa, kde asi 200 chlapců a dívek divoce tančilo. Klub mu připadal „plesnivý, vlhký a smradlavý.“ Už se chystal odejít, když se na pódiu najednou objevili Beatles. I když její členové působili špinavě a neupraveně, Epstein později prohlásil, že nic takového nikdy předtím neslyšel. „Otočili se k posluchačům zády… a smáli se vlastním vtípkům, kterým rozuměli jen oni… Moc se mi líbila jejich nenucenost. Fascinovala mě… jejich nová hudba a to, jak jim šlapal basový beat.“

Představujeme vám 5 nejlepších filmů šedesátých let. Souhlasíte?

Epstein se rychle stal osobním manažerem Beatles a spolu s gramofonovým producentem Georgem Martinem začal utvářet jejich hudební dráhu. Původního bubeníka Peta Besta, jehož beat jim nepřipadal dost energický, vystřídal Ringo Starr. V září roku 1962 natočili Beatles britské debutové album. Na první straně desky se nacházela písnička Love Me Do, na druhé P. S. I Love You. Tak začalo partnerství, jemuž se v příštích pěti letech podařilo prodat přes 200 milionů desek.

Brianu Epsteinovi, který trpěl těžkými depresemi, však ona slavná doba přinesla i neštěstí a zoufalství. Uchyloval se k uspávacím práškům a antidepresivům a v srpnu roku 1967 v necelých 33 letech zemřel ve svém mládeneckém londýnském domě na předávkování.

Vrah Johna Lennona. Co Marka Chapmana k hrůznému činu motivovalo

Jaké byly další osudy Beatles?

Beatles pronásledovaly osobní neshody i finanční a právní spory, až se v prosinci roku 1970 skupina rozpadla. Členové slavné čtveřice dále tvořili, avšak každý ve vlastním, nyní zcela odlišném stylu. Paul McCartney, který se oženil s americkou zpěvačkou Lindou Eastmanovou, bývalou fotografkou, vytvořil na počátku 70. let vlastní velmi úspěšnou skupinu Wings, která nahrála 25 hitů.

I Ringo Starr vytvořil alba, která se stala hity. Oženil se s herečkou Barbarou Bachovou, která se narodila v Německu a hrála v několika filmech. Starým mládencem nezůstal ani George Harrison, který se stal vlastníkem gramofonové společnosti, nahrál řadu sólových hitů a občas vystupoval na dobročinných koncertech. John Lennon se dal na sólovou dráhu a spolu s manželkou Yoko Ono, japonskou pop-artovou výtvarnicí a zpěvačkou, vedl výstřední kampaň za světový mír.Nepřehlédněte