Čtrnáctiletá dívenka byla popravena. Uklidila atentátníkovo kolo

Sobota 24. října 1942, 11 hodin a 12 minut. Nacisté právě zastřelili drobnou tmavovlasou dívenku. Necelou hodinu po atentátu na Heydricha uklidila zakrvácené kolo, které patřilo Janu Kubišovi. To kolo, na kterém Kubiš několik minut po akci ujel…

Jindřiška se narodila 6. května 1928. Byla nejmladším dítětem Václava a Marie Novákových. Před válkou bydleli Novákovi v Podmoklech, které jsou dnes součástí Děčína. Byli oddaní vlastenci a členové Sokola. Po podpisu Mnichovské dohody však museli všichni Češi ze Sudet své domovy opustit. Novákovi se přestěhovali do pražské Libně na adresu Stránského číslo 3. V lednu 1942 je Jan Zelenka přesvědčil ke spolupráci s odbojem.

To je kolo mého tatínka

Ve středu 27. května 1942 se Jindřiška vrátila ze školy. V kuchyni seděl zraněný Jan Kubiš, kterého ošetřovala Jindřiščina maminka Marie Nováková. Měl zakrvácenou košili a z koutku pravého oka mu tryskala krev.

Výročí operace Anthropoid. Chyby, které stály Heydricha život

Zatímco maminka hledala čistou košili, požádal Kubiš Jindřišku, aby pro kolo došla. „Jen nechoď Primátorskou ulicí!“ přikázala maminka.

Jindřiška tedy běžela pro kolo oklikou. Stálo přesně tam, kde ho Kubiš nechal. Jindra chtěla kolo vzít a nepozorovaně odejít. Zahlédly ji však Františka Sedláková s Cecilií Adamovou. Proč ta holka odváží kolo, které tady před chvilkou pohodil zraněný muž?

Ženy se hned zeptaly Jindřišky, proč kolo bere. Ta podle smluveného plánu odpověděla, že patří jejímu tatínkovi, který měl úraz, a proto ji pro kolo poslal. „A co se tatínkovi stalo?“ vyptávaly se dál zvědavé ženy. Jindřiška se s nimi nechtěl dál bavit, vzala rychle kolo a vracela se domů. Nechala ho stát na dvoře, kde ho vyzvedl Mirek Piskáček, syn dalšího spolupracovníka parašutistů.

První z obětí heydrichiády. Tragický osud spisovatele a odbojáře Vladislava Vančury

Kubiš mezitím odjel do Vysočan, kde měl přečkat noc u jednoho z odbojářů. Zraněný Heydrich ležel po atentátu v nemocnici Na Bulovce a bylo jen otázkou času, kdy se na protektorát snese stanné právo. Sedláková s Adamovou však mezitím stačily několika kolemjdoucím povědět, co viděly…

Procházejte se kolem

Za několik hodin rozjelo gestapo obrovskou pátrací akci po účastnících a spolupracovnících atentátu. Sedláková nátlak nevydržela a zaslala anonymní dopis pražské kriminálce. Odtud byl jen krůček na gestapo. Němci svědkyně rychle vypátrali a ženy měly vypovědět, co, kde a kdy viděly. Gestapo se hned dovtípilo, že když děvče dorazilo několik minut poté, co nechal muž kolo stát, nemohlo bydlet daleko…

Ve středu 3. června 1942 zatklo gestapo 260 dívek a mladých žen z Libně. Zavedli je do Petschkova paláce, kde se slečny měly procházet s pánským kolem, zatímco je svědkyně pozorovaly průzorem pro filmovou promítačku. Ženy měly poznat, jestli je mezi nimi i dívka, kterou viděly po atentátu. Ani jedna z žen však Jindřišku nepoznala.

Školství v protektorátu? Kontrola učebnic, sběr papíru a Heil Hitler

Maminka ji stihla ostříhat a odbarvit na blond. Stopa vyšla naprázdno a Jindřiška se mohla vrátit domů. Bohužel ne nadlouho.

Ve čtvrtek 9. července celou rodinu Novákovu zatklo gestapo. Zřejmě na udání Karla Čurdy. Novákovi byli vyslýcháni a mučeni v Petschkově paláci, poté byla celá rodina odvezena do Terezína a odtud 23. října do Mauthausenu. Zastřeleni byli o den později. Jindřiška zemřela 24. října 1942 v 11 hodin a 12 minut a byla nejmladší obětí, které nacisté v Mauthausenu zavraždili. Její obrovské hrdinství připomíná pamětní deska na Základní škole Bohumila Hrabala v Praze – Libni, kterou Jindřiška navštěvovala.

Dnes, 16:03
Což je vlastně až neuvěřitelné, když uvážíme množství, brutalitu a především zvláštní provedení trestných činů....
Dnes, 14:00
Pamatovat si filmové hlášky je oblíbeným sportem, či koníčkem mnoha lidí. Soutěží mezi sebou, zkoušejí...
Dnes, 11:30
28. června jsme si připomněli 106. výročí zavraždění následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Jeho...
Dnes, 10:03
Jednotný konsensus, kde se vlastně nachází geografický střed Evropy, neexistuje. Záleží na použitých metodách výpočtu...
Dnes, 09:03
Nanočástice jsou pouhým okem neviditelné, přesto zásadně proměňují svět kolem nás. Jejich využití se šíří...
Dnes, 08:11
Pevný střed těla je velmi důležitý. Můžeme se díky tomu dobře pohybovat, správně sedět, nepotřebujeme...
Včera, 18:35
Že zdraví člověka začíná a končí ve střech je známá věc, o které snad už...
Včera, 18:00
Do pražských a brněnských letních kin míří šestý ročník filmové přehlídky DAS SOMMERKINO. V průběhu...
Včera, 16:59
Lidé úvěry od stavební spořitelny využívají převážně na rekonstrukce nebo na pořízení nového bydlení. Jejich...
Včera, 16:19
Rostliny se rozmnožují dvojím způsobem. Při tzv. nepohlavním množení, jako je například pomocí cibulek, hlíz,...
Reklama