Další podezřelá úmrtí po očkování! Lidé si stěžují i na nežádoucí účinky

20.5.2021
Redakce

U případů se prověřuje jejich případná souvislost s očkováním. V Česku se lidem již podařilo podat přes 4,3 milionu dávek.

Lidé hlásí také další podezření na nežádoucí účinky, ústav jich k úternímu večeru zaznamenal 4 512, což je zhruba o 330 více než před týdnem. Vyplývá to z pravidelné informace, kterou SÚKL zveřejňuje vždy ve čtvrtek dopoledne.

SÚKL uvádí, že všechna hlášení jsou pouhými podezřeními, nikoliv prokázanými nežádoucími účinky vakcín. Mezi vakcínami a reakcemi může existovat jen časová souvislost bez jakékoliv příčinné souvislosti. Všechna podezření na úmrtí po očkování jsou důkladně hodnocena v ČR a následně na celoevropské úrovni výborem Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), v němž má ČR své zástupce.

Žena na smrtelné posteli: otcem mého syna je šimpanz

EMA pravidelně hodnotí bezpečnost všech vakcín proti covidu registrovaných pro použití v EU. I přes vzácné případy krevních sraženin po očkování vakcínami firem AstraZeneca a Johnson & Johnson podle EMA přínosy vakcinace převažují nad riziky. Některé země ale očkování vakcínou od AstraZenecy omezily.

Lidé či lékaři v Česku hlásí i podezření na další nežádoucí účinky vakcín proti covidu, nejčastěji popisují reakce jako horečka, zimnice, únava, reakce v místě vpichu, příznaky chřipky a podobně.Nepřehlédněte