Další těžba kvůli kůrovci. Nevyhnula se i městským lesům Kutná Hora

12.8.2020
Redakce

Peroutka očekává, že letos společnost vytěží kvůli kůrovci celkem až 40 000 metrů krychlových dřeva. V loňském roce činila těžba 28 900 metrů krychlových, z toho přes 25 000 metrů krychlových stromů bylo pokáceno kvůli kůrovci, jde tak o zhruba 87 procent z celkové těžby.

V roce 2018 činilo kůrovcové dřevo 73 procent z celkového množství pokácených stromů, v roce 2017 to bylo 36 procent a rok dříve pouze 15 procent. Právě v roce 2016 zaznamenala společnost Městské lesy a rybníky Kutná Hora mírný nárůst počtu stromů napadených kůrovcem, jejich množství tak stále stoupá.

„Pokud to takto bude pokračovat, tak v pěti letech budeme mít vytěženo,“ řekl Peroutka. Zbylou část těžby tvoří podle něj například likvidace borových a modřínových souší. „Tím suchem to prostě odchází,“ uvedl.

Proslulé katedrály z blízka. Kutnohorské muzeum stříbra otevřelo novou expozici Stavitelé katedrál

Hlavním úkolem v boji proti kůrovci je podle Peroutky monitoring a včasná těžba, následuje asanace. „Lesníci chodí po lese a snaží se odhalit nejdříve podle drtinek, které vypadávají z těch stromů, a potom, když už je to v pokročilejším stavu, tak začíná opadávat jehličí,“ řekl Peroutka. Včasná těžba zabraňuje tomu, aby kůrovec napadl další stromy.

Městské lesy a rybníky mají v majetku kolem 2381 hektarů lesa, dalších asi 800 hektarů obhospodařují pro jiné subjekty, kterými jsou soukromí vlastníci nebo obce.

vera/čtk

Park pod Vlašským dvorem se veřejnosti otevře po prázdnináchNepřehlédněte