Dalších stovky nových bytů místo staré továrny. Město je chce postavit do šesti let

13.10.2021
Jan Štoll

Město připravilo pozemek, kde by mohlo v Brně vzniknout dalších zhruba 250 nových bytů. Teď hledá projektanta. Bytové domy by měly stát v areálu bývalého Dřevopodniku, mezi ulicemi Křenová a Rumiště.

Předpokládané náklady celého projektu se pohybují kolem jedné miliardy korun. Projektovou přípravu chce město dokončit do roku 2024, následně provést demoliční práce a začít s výstavbou. Hotovo by mohlo být v roce 2027.

„Brownfield bývalého Dřevopodniku mezi je jednou ze šesti lokalit, které připravujeme pro městskou družstevní výstavbu. Máme v plánu postavit tu zhruba 240 dostupných družstevních bytů. Dům bude stát přímo na budoucí nové městské třídě, a ač se to nyní tak nemusí jevit, bude to velmi dobrá lokalita,“ popsal plány náměstek pro bydlení Jiří Oliva (ČSSD).

Další byty by mohly vzniknout nástavbou. „Zároveň chceme využít toho, že v místě město vlastní dva bytové domy Rumiště 7 a 11 a nabízí se možnost jejich nástavby. Vzniklo by tu tak zhruba deset dalších nájemních bytů,“ dodává Oliva.

V území tvořeném brownfieldem bývalého Dřevopodniku bude nejprve nutné zbourat stávající budovy. V rámci přípravy už bylo provedeno zaměření a zakreslení všech pozemků a objektů, inženýrských sítí a inženýrsko-geologický a hydrogeologický průzkum včetně sond. Kromě těchto dokumentů bude mít projektant k dispozici objemovou studii lokality a technickou studii Brněnské třídy.

Město nedávno ohlásilo i další projekt, při ulici Moravanská v Přízřenicích bude postaveno 300 bytů. U tohoto projektu už městská rada vybrala projekční firmu. I tady se náklady budou pohybovat okolo jedné miliardy korun. Má se jednat o dostupné družstevní byty.

Ceny bytů v Brně enormně rostou. Zatímco před rokem stál čtvereční metr v novém bytě průměrně 86 800 korun, letos se průměrná cena zvýšila na 113 tisíc korun. Průměrné ceny za čtvereční metr už překročily 100 tisíc korun u všech dispozic. Nejdražší jsou v průměru jednopokojové byty, kde stojí jeden čtvereční metr 118 tisíc.


Témata:

Nepřehlédněte