Demolice osady bezdomovců se kvůli mrazu odložila. Sousedé je ale nemůžou vystát

22.2.2021
Jitka Kačánová

Jižní spojka neustále hučící nekonečným proudem projíždějících aut tu tvoří hranici mezi dvěma světy. Část, která je blíž do města, obývají lidé, kteří chodí do práce, platí nájem a starají se o sebe. Hned za dálnicí ale začíná úplně jiná realita: sice plná určité svobody a nezávislosti na systému, ale i lidského neštěstí a beznaděje.

 

Teplo nebo televize?

Pár desítek metrů od dálnice stojí jeden vedle druhého několik karavanů, kotce pro zvířata, kousek plotu zdobený nahoře džbány, pytle s odpadky čekající na odvoz a obrovská hromada kol. Celých, rozebraných nebo jen pneumatik s čouhajícími drátky. První nám vyrazí naproti bílý kocourek s černými fleky jménem Romeo. Z jednoho karavanu se kouří z komína, zavolám tiše Dobrý den a objeví se mladá černovlasá Sylvie. Je krásná, ale zároveň z ní vychází podivná, temná energie. Jak se později dozvíme, trpí schizofrenií. „Zavolám vám Fanynku,“ říká a zve nás dál. Zaťuká na další karavan, ze kterého za chvíli vykoukne hlava místní komunity. Je jí lehce přes padesát, má pronikavě světlé oči, blond vlasy a štíhlou postavu. Je týden po operaci, při které jí lékaři z ženských orgánů vyjmuli devět deseticentimetrových nádorů. Rakovinu mají v rodině geneticky danou, je nejmladší z osmi sourozenců a naživu je už jen ona a bratr Jindřich, který tu s ní bydlí také a v nedalekém výcvikovém areálu cvičí psy.

Plzeň v mrazech zesiluje pomoc bezdomovcům. Do noclehárny mohou vzít i svého psa

„Jsem na ulici už přes dvacet let,“ říká Františka Ugumba, která exotické příjmení vyvdala po manželovi z nigerijského Lagosu. Celou dobu jejího bezdomovectví jí dělá společnost kamarád Rudolf, který tu teď žije se Sylvií. „S ním jsem tady ten Chánov vlastně založila,“ říká Ugumba a ukazuje rukama kolem na omšelé karavany s tenkými stěnami. Pro vodu si chodí do studánky nebo do Tesca a elektřinu berou z jednoho agregátu pro všechny. „To si buď zatopíme, nebo se podíváme na televizi,“ líčí nám Ugumba. „Teď tedy hlavně topíme, ty mrazy byly hrozné,“ povzdychla si. Je ráda, když se na provoz agregátu všichni dohromady nějak složí.

 

Sousedé je nechtějí

Na ostrůvku pod dvěma dálnicemi Ugumba bydlí už zhruba pět let. Sousedům z okolních domů ale přítomnost komunity bezdomovců vadí. Štve je, že se v okolí povalují injekční stříkačky, které si mohou do tlapek zabodnout venčící se psi nebo teď třeba děti hrající si ve sněhu. Kromě „buchen“ jsou všude kolem poházeny také bužírky z kabelů, které pocházejí z nedaleké stavby nového nádraží. Vyříznuté dráty z nich skončily ve sběrně. A když se tu něco ztratí nebo někomu vykradou chatu, viník je sousedům okamžitě jasný.

Mrazy jsou pro bezdomovce nebezpečné, mnohdy osudné. Český Krumlov pomáhá, jak jen může

„Jsou to nesmysly,“ brání se Ugumba. „Vykládali o mně, že si to chodím píchat do lesa na lavičku. Proč bych to dělala, když bydlím tady?“ ptá se žena a ukazuje na svůj domov. „Nebo i když dopadli ty, co tu vykrádali chaty, sousedi si stejně dál mysleli, že jsme to byli my. Já jsem ale čistá,“ brání se. „Nikomu nic nekrademe, nikdy jsem nebyla ve vězení ani jsem nikdy nešlapala. Snažíme se. Staráme se o zvířata a dokonce si platíme jednou za dva měsíce kontejnery na odvoz odpadků,“ vysvětluje. Kdyby jí na to ovšem nepůjčil kamarád, jen těžko by to zvládala.

„Narkomani jsou tady okolo nás, ale s tím nemůžeme nic dělat. Teď se proti nám zvedla taková vlna stížností, ale často je to nespravedlivé. Přesto budeme muset jít pryč. Pořád jen brečím a brečím,“ říká Ugumba. „Dřív nám občas někdo přivezl třeba cukr, vodu nebo krmivo pro zvířata, ale teď se nám všichni vyhýbají obloukem. Jsem z toho na nervy a teď ještě ta operace!“ Otáčí se zády k přítomným mužům, vyhrnuje si tričko a rozepíná si kalhoty. Od pupíku až k vyholenému ohanbí má obrovskou čerstvou jizvu. „A oni vykládají, že pícháme drogy i psům,“ kroutí znechuceně hlavou.

 

Františka Ugumba je na ulici už přes dvacet let. Zdroj: Dan Hromada, Náš REGION

 

„Jsou škodolibí,“ vstupuje do toho Sylvie. „Závidí nám, že nemusíme platit žádný nájem,“ myslí si. „Nechápu, proč nás lidi tak odsuzují,“ dodává Ugumba. „Protože bydlíme tady, proto jsme špatný? Neřeknu, kdybysme byli vágusáci, co se nechoděj mejt a smrděj a mají sundaný kalhoty před Teskem, kde chodí děti. Ale když přijdete ke mně, tak si řeknete, že to není přívěs, ale normální byt. Co bude dál? Myslím si, že odsud nakonec odejdeme, protože jinak by nás tady třeba někdo mohl zapálit,“ krčí rameny. Už jednou jim totiž někdo hodil zápalnou lahev do okna a později jim tam dokonce opilý soused rozléval benzin z kanystru, že je podpálí, až na něj museli zavolat policii. „A kam půjdeme? Prostě se holt šoupneme o pár metrů dál. Kdyby nám ale dali nějaký malinký pozemek, kam se vejdeme i s karavany a se zvířaty, tak budeme šťastní!“

 

Mrzne, počkáme

Po dlouhodobých stížnostech sousedů se tedy majitel pozemku, pražský magistrát, rozhodl, že patnáctičlenná skupina bezdomovců musí pryč a k 15. lednu letošního roku měl být jejich tábor vyklizen. Jenže v půlce ledna byla v Praze teplota pod nulou a očekávaly se kruté mrazy. Magistrát proto rozhodl, že raději počká. „Místo bude vyklizeno tak, jak bylo rozhodnuto, s jedinou výjimkou a tou je čas. Neumím si tento proces představit v tomto klimatickém období a nyní ve skutečně extrémní zimě. Opravdu bych nechtěla, aby v důsledku necitlivého přístupu umírali lidé umrznutím nebo podchlazením,“ vysvětlila Našemu REGIONU Milena Johnová (Praha sobě), radní hlavního město Prahy pro oblast sociální politiky a zdravotnictví. „Ráda bych také upozornila, že nikdy nebylo potvrzeno, že to jsou obyvatelé osady, po kom zůstávají v této lokalitě stříkačky. Nechala jsem si zpracovat posudky, provedla jsem také místní šetření a skutečně toto nikdo nepotvrdil,“ doplnila Johnová.

Radnice Prahy 10 podle slov svého mluvčího Jana Hamrníka o postupu magistrátu ví a je s ním v kontaktu, nicméně řešení nechává na vlastníkovi pozemku. Problém s lidmi bez domova a se závislými na drogách, kteří se zdržují v této oblasti, trápí i starostku Desítky Renatu Chmelovou (VLASTA), která však poukazuje na to, že jde o letitou záležitost, která vznikla mnohem dřív, než se stala starostkou. Jenže poblíž chráněné oblasti Triangl nesídlí jen parta bezdomovců okolo paní Ugumby. V přilehlých lesíkách se nacházejí i další provizorní bydliště lidí na okraji společnosti.

 

Z klacků a plastů

Průvodkyni po místech obydlených lidmi bez domova nám dělala dvacetiletá studentka medicíny Kateřina Zdeňková, která bydlí právě na druhém břehu světa rozděleného dálnicí. Nejprve jsme objevili stan a vedle něj ze dřeva a igelitových plachet postavený minidomeček. Na stromě před ním viselo zrcátko a na šňůře mezi stromy zmrzlé prádlo. Na sněhu kolem byly ale jen zaváté stopy, bylo kolem třetí odpoledne a místní obyvatelé byli pryč.

 

I takhle se bydlí v Praze ve 21. století. Zdroj: Dan Hromada, Náš REGION

 

Za chvíli jsme však došli k mnohem většímu domu, ze kterého vyšel šestapadesátiletý Jarda. Všude byly poházené PET lahve od vína, kolem pobíhal malý pejsek a jeho šedovlasý majitel s vykotlanými zuby zhnědlými od cigaret začal vyprávět. Na ulici je už pětadvacet let, ve svém domově postaveném z klacků a igelitů bydlí šest let a poslední rok dokonce s přítelkyní, také bezdomovkyní. V jednu chvíli jich tu prý bydlelo deset, dnes jsou tam jenom tři.

 

Jarda už je na život v lese zvyklý, už by neměnil. Zdroj: Dan Hromada, Náš REGION

 

„Mohla bych pro vás něco udělat?“ zeptala se ho idealistka Katka, která si láme hlavu, jak by se dalo lidem, podobným jako je Jarda, pomoci. „Mohla byste mi zařídit protialkoholní léčebnu,“ odpověděl jí s úplně vážnou tváří Jarda. „Opravdu?“ zeptala jsem se ho nevěřícně. Chvilku mlčel a pak vybuchnul smíchy. „Ne, dělám si legraci,“ řekl. Bez alkoholu nedá ani ránu a také hodně kouří, ale zásadně nefetuje. „Smaženice najdete tam,“ máchá rukou stranou do lesa s pohrdavým výrazem. Do práce se Jarda nikam nechystá a ani svou situaci měnit nehodlá. Má za sebou vězení a na krku spoustu dluhů a nechce, aby mu z výplaty kdokoli cokoli strhával. Jeho domek, jemuž sněhová nálož promáčkla igelitovou střechu, stojí hned vedle železniční trati a jen kousek od něj stojí bagr upravující místní terén. Jarda se bude muset nejspíš brzy přestěhovat. „Kam půjdu? To se uvidí. Ale zase někam do lesa, jsem už zvyklý, jinak bych to ani nechtěl,“ pokýval hlavou Jarda. Pak se podíval zpátky na Katku a zeptal se: „Víš, co bych si opravdu přál?“ „Co?“ nadchla se znovu studentka. „Rum!“ odpověděl jí.Nepřehlédněte