Den otevřených dveří chystají na sobotu meteorologové

20.5.2022
Andrea Jančová

Všichni, které zajímá,  jak se předpovídá počasí a třeba to, jak vznikají předpovědi, jsou zítra zváni do sídel Českého hydrometeorologického ústavu. Ten chystá pro  veřejnost Den otevřených dveří. Uskuteční se v sobotu 21. května od 9 do 14 hodin a to hned v několika pobočkách v Česku.

Plzeňané mohou navštívit tři místní objekty spadající pod plzeňskou pobočku – dva ve Skvrňanech a jeden v Bolevci. Získají prezentace a odborný výklad, odpovědi na dotazy, absolvují exkurze na regionální předpovědní pracoviště a na profesionální meteorologickou stanici.

Areál pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Bolevci na adrese Mozartova 41 představí činnost a výsledky práce v oborech meteorologie, klimatologie a hydrologie. Ve Skvrňanech se otevře stanice automatického imisního monitoringu na konečné zastávce tramvajové linky číslo 2. Lidé uvidí používané přístroje a techniku, získají informace o sledování kvality ovzduší v Plzni. Vodoměrná stanice na Vejprnickém potoce u tramvajové zastávky Malesická (za objektem hasičů) představí činnost hydrologů a měření průtoku vody různými metodami.

Den otevřených dveří pořádá ČHMÚ kromě Plzně také v Praze-Komořanech a Libuši, dále v Českých Budějovicích, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Brně, Ostravě a na většině profesionálních stanic a observatoří. Vstupné je zdarma.

Zdroj :vz, Český hydrometeorologický ústav v Plzni Nepřehlédněte