Již brzy si budete moci prohlídnout Koněpruské jeskyně s muzejním geologem

4.8.2018
Táňa Pikartová

S muzejním geologem se mohou děti 8, 11. a 22. srpna vydat do geoparku, Koněpruské jeskyně i na naleziště zkamenělin. Každý si bude moci najít svoji vlastní zkamenělinu a odnést si ji na památku domů.

Zkrátka nepřijdou ani dospělí, protože muzeum nově zpřístupnilo a přizpůsobilo celodenní program s muzejním geologem i pro ně. Program probíhá zčásti v berounském muzeu a zčásti v terénu u Koněpruských jeskyní, kde mohou sbírat zkameněliny ve starém lomu u jeskyní.

Součástí celodenního programu je program v expozici i v geoparku Muzea Českého krasu v Berouně a navazující terénní exkurzní část u Koněpruských jeskyní. A nejen to, také různé hádanky a úkoly, které směřují k pochopení základů vývoje neživé přírody, většinou jsou přizpůsobené znalostem dětí. Až když děti nevědí, pomáhá dospělý doprovod. U několika otázek si děti a dospělí role své prohodí.

Z Výtoně do Podolí. Kde byla Libušina jeskyně plná zlata?

V Geoparku Barrandien na dvoře Muzea Českého krasu se děti naučí z běžných kamenů objevovat pradávnou minulost, pozornost věnují také lávám z vyhaslých sopek i zkamenělého dna pradávných moří. V Koněpruských jeskyních se projdou po zkamenělém mořském dně a mohou s geologem si mohou jeskyni i prohlédnout.

„Po prohlídce jeskyní se s geologem vydáme po naučné stezce, která nás po osmi stech metrech dovede na bohaté paleontologické naleziště ve starém lomu pod jeskyněmi. Zde si ukážeme rekonstrukci pradávného útesu i typické zkameněliny. Hlavně si ale najdeme své vlastní zkameněliny, které si můžeme odnést domů jako trvalou připomínku nejen dobrodružné výpravy, ale i pradávného moře a jeho obyvatel,“ říká Pavel Bokr z berounského muzea.

Muž z Berounska naletěl prodejci z internetového bazaru. Nemá peníze, ani drahé koloNepřehlédněte