Deset let bez hranic: Čtvrtina lidí vůbec netušila, že pasy nebudou potřebovat. Jiní se báli islamistů

Ve čtvrtek 21. prosince 2017 uplynula první dekáda od vstupu České republiky do schengenského prostoru. Pro mnohé to byl důvod k oslavám, jiní měli strach. V roce 2007 spolu s naší zemí vstoupili do Schengenu také Slováci a dalších 7 evropských států.

V pátek 21. prosince 2007 vstoupila Česká republika do schengenského prostoru. Jako první byla zrušena hranice se sousedním Slovenskem. Byli u toho ministři Ivan Langer a Robert Kaliňák, kteří přeřízli maketu hraniční závory ve Starém Hrozenkově.

Hlavní oslavy vstupu ČR do „schengenu“ se konaly česko-polsko-německém trojzemí. Na hraniční přechody Zittau – Friedensstrasse – Hrádek nad Nisou dorazila kromě tehdejšího premiéra Mirka Topolánka také německá kancléřka Angela Merkelová (ve funkci od listopadu 2005) a tehdejší šéf polské vlády Donald Tusk (nyní předseda Evropské rady) a tehdejší předseda Evropské komise José Barroso, který na tomto postu působil bezmála deset let

Historicky první vánoční projev prezidenta zazněl před 84 lety. Co TGM vzkazoval občanům Československa?

Kampaň o vstupu ČR do schengenu vyšla na 25 milionů korun, přesto podle dobových průzkumů společnosti Westminster celá čtvrtina Čechů nevěděla o významné změně, že po Evropě bude stačit jezdit na občanský průkaz.

FOTO: Deset let bez hranic

Deset let bez hranic - SchengenDeset let bez hranic - Starý HrozenkovDeset let bez hranic - Starý hrozenkovDeset let bez hranic - 1280px-Kierch_Schwéidsbengen_8-001 jwhDeset let bez hranic - 800px-Mirek_Topolanek Petr Novák, Wikipedia
Další fotky
Deset let bez hranic - Angela_Merkel_(2008)

Čtvrtina dotazovaných lidí z těch, kteří věděli o vstupu do Schengenu, měla obavy kvůli tomu, aby nedošlo k nárůstu pašování lidí a drog. Někteří se báli vpádu islámských fundamentalistů.
„Tady platí, že nemůžete chtít svobodu bez odpovědnosti, tedy bez bezpečnosti. Vedle zvýšené míry rizika, které souvisí se zrušením kontrol na hranicích, tedy policie získává podstatně efektivnější nástroje pro boj proti zločinu, než měla dřív,“ vyjádřil se do médií Ivan Langer, který v té době byl ministrem vnitra za ODS.

Praha na začátku devadesátek: Rozjížděli to Stouni, vznikaly legendární kluby a připojili jsme se oficiálně na internet

Pár zajímavostí
V roce 2007 vstoupilo do schengenu nejvíce států najednou, konkrétně devět. Kromě ČR a Slovenska také Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovinsko. Letištní kontroly pasů v ČR zmizely 30. března 2008.
Schengenská dohoda byla poprvé podepsána 14. června v roce 1985 mezi Belgií, Francií, Lucemburskem, Německem a Nizozemskem. Pohraniční kontroly mezi těmito státy byly odstraněny v roce 1995.
Proč se dohoda jmenuje schengenská? Byla totiž podepsána u vinařské obce Schengen na východě Lucemburska, která se nachází v mezinárodních vodách řeky Mosely.

 

Dnes, 08:02
Komu by se za horkých letních dnů chtělo vařit? Proto se v tomto období mnozí...
Včera, 15:59
Už jste někdy kráčeli po mořském dně? Zřejmě ne, pokud nepatříte mezi profesionální potápěče. Ten...
Včera, 14:00
Průběh počasí toho kterého roku můžeme hravě shrnout do téměř holé věty: Letos nebylo žádné...
Včera, 11:30
Se stavbou trati z Neratovic do Brandýsa nad Labem souvisely i stavby nádražních budov. Kostelecké...
Včera, 10:20
Když Miroslav Tyrš razil heslo „V zdravém těle zdravý duch!“, věděl, o čem mluví. Možná...
Včera, 08:05
Přestože letošní léto není tak tropické jako tomu bylo v předchozích pár letech, najdou se...
Zakladatelky Fandi mámám – Žaneta Slámová a Petra Květová Pšeničná
7.8.2020
Že je v lidech hodně dobrého dokládají příběhy samoživitelek, kterým se už čtyři roky snaží...
7.8.2020
Jistě si všichni vzpomínají na celosvětovou událost, kdy v brzkých ranních hodinách, několik minut po...
7.8.2020
Generál je na rozpacích. Původně chtěl s tím otravným kapitánem zdravotní služby vyrazit dveře, ale...
7.8.2020
Byl zvláštní, docela samostatný a svérázný umělecký zjev, veliký nadáním i vůlí, kterou hravě překonával...
Reklama