Desítky lidí přijdou o práci kvůli proměně podchodu brněnského nádraží

10.1.2022
Jan Štoll

Obchůdky v podchodu pod brněnském hlavním nádražím končí. Magistrát chce začít s jeho opravou za desítky milionů korun. Kdy přesně, to ale sám ještě neví. Proti jsou lidé i místní živnostníci, kteří tak budou muset už teď zbytečně propustit zaměstnance. Za zachování prodeje zboží a služeb vznikla i petice.

S rekonstrukcí prostou chce město začít už letos. „V létě letošního roku by dle prvních odhadů mohla začít samotná realizace první etapy rekonstrukce. Samozřejmě záleží na rychlosti povolovacích procesů a výběru zhotovitele,“ uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. Kdy práce na rekonstrukci ve skutečnosti začnou je totiž velmi nejisté. Město má zatím v ruce jenom studii na budoucí podobu podchodu. „Kancelář architekta města nyní naváže projektem pro stavební povolení. Vzhledem k tomu, že projektová dokumentace není dokončena,“ dodal mluvčí. A to ještě město bude vybírat firmu, která práce provede. „Až vybereme v soutěži firmu, budeme také znát termín, dokdy bude první etapa rekonstrukce hotová,“ uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Proti zrušení obchůdků a provozoven vznikla i petice. Tu dosud podepsalo přes 7 tisíc lidí. V anketě k ní se proti zavření obchodů vyslovili i lidé. „Kdyby to tady nebylo, tak nemáme kde nakupovat,“ říká oslovený muž. „Oříšky kupujeme, noviny kupujeme, od Vietnamců boty. To by nebylo ani Brno, kdyby to zrušili. Oni chcou zrušit všechno. Já bych řekl, aby zrušili je,“ říká pár seniorů procházející podchodem.

Lidem se plán magistrátu nelíbí

Někteří živnostníci v podchodu podnikají už desítky let. „Jsme z toho samozřejmě nešťastní, protože jsme tam začali s oříšky, před pětadvaceti lety jsme tam otevřeli první provozovnu. Myslím si, že veřejnost s námi nebyla nespokojená. Snažili jsme se o tu provozovnu starat a podchod udržovat, aby to bylo pěkné. Bohužel nastala situace, že vypršela doba nějakého kolaudačního rozhodnutí. Už tam od tohoto roku neprodáváme. Vyklízeli jsme to, a žádáme město, jestli by nám to nepronajalo napřímo,“ popisuje Zdeněk Starý, jeden z živnostníků, kterých se ukončení provozu týká.

Podobně dosud měla Mariana Manukyan v podchodu pekařství. „My jsme tam přes dvanáct let, od pondělí máme zavřeno. Lidé si k nám v době covidu zvykli chodit na pečivo, protože se nechtěli shromažďovat v obchodech,“ říká a podivuje se nad postupem města. „Oni to budou vlastně rekonstruovat stejně až za rok a půl, myslím jsem se dočetla. A to je taky otázka, takže je dost možné, že to tam bude třeba dva, tři roky prázdné. Když tam nebude provoz stánků, tak tam bude jenom kupa bezdomovců,“ říká Manukyan, která dávala na město různé žádosti, aby mohla v místě fungovat do doby, než začnou skutečně práce na rekonstrukci. Starý dokonce nabídl magistrátu nájem 100 tisíc za dvacetimetrovou provozovnu a značnou kauci, která by mu propadla v momentě, kdy by prostory nevyklidil, až to bude ve skutečnosti třeba. Přesto budou obchůdky nejspíše roky prázdné.

Zavřeno má pekařství

Jejich lidé tak neví, jestli nebudou brzy bez práce. „Těch šest lidí, co tam jsou tak stále ještě držíme na stavu, protože je nám líto je propouštět. Pracují tam přes deset let. Jedna paní dokonce 20. Všechno jsou to spolehlivé ženy před důchodovým věkem. Vymýšlíme co dál ale žádné řešení není prostě fajn. Takže mě mrzí, že asi s největší pravděpodobností těch šest lidí přijde o práci. Chápu, že o to se město nemusí až tak zajímat,“ říká Starý.

„Co se týče prodavaček, zatím jsem jim výpověď nedala, dostaly placenou dovolenou. Čekáme na ten úřad. Pokud od města přijde rozhodnutí, že ne, tak bohužel je tam sedm zaměstnanců, z toho pět starších paní, které už samozřejmě budou mít problém najít práci jinde,“ dodává Manukyan.

Řešení situace tak leží v rukou úředníků. „Pokud by se mělo pokračovat v činnosti, musel by vlastník (Brněnské komunikace) požádat o povolení. Je však otázkou, zda by byl jeho zisk pravděpodobný, a to vzhledem k aktuálním zákonným normám,“ uvedl mluvčí magistrátu. Dodejme, že Brněnské komunikace jsou firmou města Brna. „Stánkům v podchodu skončilo na konci roku 2021 stavební povolení. Pokud by v nich pokračoval provoz, byl by nelegální. Stánkařům, kteří se na magistrát obrátili s prosbou, bylo doporučeno, aby požádali o umístění stánku nebo mobilního zařízení na základě zvláštního užívání komunikace,“ reagoval mluvčí magistrátu. Oba oslovení stánkaři ale žádnou reakci magistrátu nedostali. „Před Vánoci jsme posílali žádost, bohužel odpověď nám zatím nebyla dána,“ řekl Starý.

STO

 


Témata:

Nepřehlédněte