Děsivý Krampus místy vytlačuje staré hodné čerty. Odkud se vzal a co bylo jeho úkolem?

5.12.2018
Václav Pavlík
Další fotky

Objevují se také v jiných zemích, našli si cestu i k nám. Akce s nimi doprovází i velká děsivá show. Vypadá to, že někde vytlačují i naše staré dobré čerty.

Legendární česká pohádka S čerty nejsou žerty je oblíbená i v Chicagu. Co o ní ještě nevíte?

Vzhled

Krampus se objevuje v mnoha variantách, ale některé znaky jsou stejné u všech – je chlupatý, porostlý černými či hnědými chlupy, místo jedné nohy má kopyto, rohy kozy, vyplazený dlouhý jazyk a tesáky.

Do jeho „výbavy“ patří řetěz (snad zde je vliv křesťanství a snaha o svázání ďábla), jehož řinčení vyvolává dramatický efekt a následný strach. Řetězy někdy doplňují zvonky různých velikostí. V ruce drží metlu z březových prutů na vyplácení zlobivých dětí. Místo prutů v některých krajinách používá bič.

FOTO: Seznamte se – krampus

Seznamte se – krampus - Moderní Krampus (2006)Seznamte se – krampus - CVLtNationBizarreSeznamte se – krampus - unit70Seznamte se – krampus - The Family Adventure ProjectSeznamte se – krampus - JV Press
Další fotky
Seznamte se – krampus - ArtStation.comSeznamte se – krampus - deeplydapper.storenvy.comSeznamte se – krampus - deník.czSeznamte se – krampus - DeviantArtSeznamte se – krampus - ibtimes.comSeznamte se – krampus - Krampus – WikipediaSeznamte se – krampus - Krampus (2015)Seznamte se – krampus - Krampus a sv. Mikuláš r. 1896Seznamte se – krampus - krampus roos2Seznamte se – krampus - krampuszeit.atSeznamte se – krampus - krone.atSeznamte se – krampus - OLYMPUS DIGITAL CAMERASeznamte se – krampus - Průvod sv. Mikuláše (1910Seznamte se – krampus - reddit.comSeznamte se – krampus - SINTEPLAST.COM.BRSeznamte se – krampus - SudtirolSeznamte se – krampus - Sv. Mikuláš a Krampus – wikipediaSeznamte se – krampus - thepublicdomainreview.orgSeznamte se – krampus - Unit 70.comSeznamte se – krampus - youtube – 1Seznamte se – krampus - youtube – 2Seznamte se – krampus - ndependent.co.ukSeznamte se – krampus - Bawdy Bisques and Naughty Novelties

Někdy má Krampus s sebou pytel nebo na zádech nůši, protože v „popisu práce“ má chytit a odnést zlobivé a zlé děti určené pro utopení a snědení do pekla.

Tuto vlastnost lze nalézt u pomocníků sv. Mikuláše v Nizozemsku a Belgii. Světec se v těchto zemích jmenuje Sinterklaas a pomáhá mu jeden nebo více Zwarte Pietů (Černý Pete). Tam si tento pomocník bere zlobivé děti s sebou zpátky do Španělska, kde je pak prodá na trhu otroků.

 Nepřehlédněte