Děti z celého světa vystaví svá díla na šestce

Děti z desítek zemí světa vystaví svá díla v šestkové galerii Makráč. Výstava bude k vidění od 6. října do poloviny listopadu a představuje vítězná díla 47. Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice na téma chemie.

Galerie Makráč je výstavní síň Ústavu makromolekulární chemie AV ČR a výstavy pořádá pravidelně. Tato, která bude zahájena začátkem října, poskytne návštěvníkům možnost nahlédnout do světa chemie očima dětí z celého světa. Vystaven bude výběr vítězných děl ze 47. ročníku Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice.

Nahlédněte do světa chemie očima dětí

Téma bylo vybráno u příležitosti 150. výročí vzniku Mendělejevovy periodické soustavy prvků, jednoho z pilířů moderní chemie. Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice je jednou z největších světových přehlídek dětské tvorby. Koná se pravidelně od roku 1967 a založena byla k uctění památky dětských obětí z české obce Lidice, zavražděných německými nacisty, a všech dalších dětí, které zahynuly ve válečných konfliktech. Téma výstavy každý rok navrhuje Česká komise pro UNESCO společně s Památníkem Lidice. Na mezinárodní se původně národní výstava proměnila v roce 1973.

Letní kino u Keplera zahájilo třetí sezónu

Rok co rok se do výtvarného klání přihlásí tisíce dětí z několika desítek zemí světa, soutěžit mohou předškoláci, školáci a studenti od 4 do 16 let. Ve 47. ročníku porota posuzovala více než 15 tisíc dětských prací ze sedmi desítek zemí světa. Před dvěma lety získala výstava ocenění Gratias agit od ministra zahraničních věcí za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

21 podob normalizačních sbírek

Do 28. září potrvá v galerii Makráč výstava 21 galerií, 21 podob normalizačních sbírek. Ta připomíná, že před padesáti lety započal v oblasti kultury tzv. normalizační proces, který citelně zasáhl také galerijní provoz.

Nejenže ukončil několikaleté období relativně liberálního rozhodování o akvizicích uměleckých předmětů a v obecné rovině tak přerušil kontinuitu sbírkotvorné činnosti, ale polovinu regionálních galerií působících na území Čech navíc postihl změnami ve vedení, ať už cestou odvolání původních ředitelů v rámci politických prověrek, v důsledku doznívajících opatření a pohybů ve státních a stranických aparátech nebo sloučením provozu s muzeem.

Výstava nastiňuje, jaká byla skladba uměleckých předmětů získaných do českých galerijních sbírek, v jakých aspektech se instituce lišily a čím byly tyto odlišnosti zapříčiněny. Galerie Makráč se nachází ve vstupní chodbě ústavu, je volně přístupná veřejnosti každý všední den od 8.00 do 18.00 hodin.

 

Včera, 23:09
Stovky lidí dnes v Praze na břehu Vltavy a mostech aplaudovaly opeře Národního divadla
Včera, 20:28
Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil dnes obhájil vedení pražské organizace TOP 09.
18.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
18.6.2021
Téměř dva kilogramy marihuany a dva sáčky obsahující bílou krystalickou látku odhalili policisté v úterý...
18.6.2021
Kontrola Státní veterinární správy (SVS) odhalila ve skladu v Praze na Smíchově zhruba 200 kilogramů...
17.6.2021
Hlavní město začne stavět linku metra D. Jako první bude vybudován úsek trasy z Pankráce...
17.6.2021
Česká premiéra černé komedie MASH. Ale i silné milostné příběhy plné emocí: Čapek a Olga...
16.6.2021
V Lidovém domě se v úterý 15. června otevřelo nové testovací centrum na covid-19 pro...
14.6.2021
Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2 300 zaměstnanců,...
14.6.2021
Pasta Oner, český vizuální umělec, se po čtyřech letech představuje v Praze svou sólovou autorskou...
14.6.2021
Ulicí V Holešovičkách vedoucí od mostu Barikádníků po Vychovatelnu projede denně sto tisíc aut. Zoufalí...
Reklama