Dezinformátoři mají zase žně. Vláda proti nim vyrazí do boje

25.2.2022
Redakce

Vláda se podle premiéra Petra Fialy chystá zřídit funkci zmocněnce pro média a boj proti dezinformacím. Měl by pomoci k důslednějšímu a razantnějšímu boji proti dezinformacím tím, že bude koordinovat tuto činnost na jednotlivých úřadech, řekl Fiala po čtvrtečním jednání Bezpečnostní rady státu (BRS). Podle vicepremiéra Víta Rakušana dezinformační weby i v souvislosti s děním na Ukrajině výrazně zesílily aktivitu.

Fiala řekl, že dezinformace jsou mimořádně důležitým tématem, protože Česko je vystavené opakovaným dezinformačním útokům. „Není nám to lhostejné a připravovali jsme program systematického boje proti dezinformacím. Máme už velké aktivity na jednotlivých ministerstvech,“ připomněl Fiala působení ministerstev vnitra či obrany.

Činnost ministerstev by se měla díky zmocněnci dařit lépe koordinovat. „Uvažoval jsem o zřízení zmocněnce pro média a boj s dezinformacemi při úřadu vlády. Teď jsem rozhodl, že takovou pozici musíme mít. Budu se snažit, abychom její zřízení co nejdříve na vládě schválili a abychom s dezinformacemi bojovali razantněji a důsledněji,“ dodal Fiala. Záležitost včera probírala i BRS, řekl.

Rakušan po jednání krizového štábu ministerstva vnitra řekl, že se úřady zabývají posuny na dezinformačních platformách. Dezinformační weby podle něj výrazně zesílily aktivitu v Česku a pro úřady bude výzvou si s tím poradit. „Jsme připraveni se v těchto oblastech chovat ofenzivně a jednoznačně,“ uvedl. Ukrajince na českém území vyzval, aby dezinformacím souvisejícím s ruským útokem nevěřili a spoléhali se na osvědčené informační zdroje.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte